Prečo sa stať MIE Expertom?

Jedného dňa po štyroch rokoch pôsobenia v školstve ako učiteľka som pred prázdninami rozmýšľala, že počas prázdnin by som nemala iba tvoriť nový ŠkVP a TVVP. Chcela som niečo viac. A vtom to prišlo. Naša pani riaditeľka a pani zástupkyne majú dobrý zvyk, že nám preposielajú všetky ponuky, ktoré prídu na našu ZŠ Záhorácka v Malackách. Chodí mnoho ponúk na rôzne vzdelávania, na rôzne kurzy a aktivity. V lete je toho, samozrejme, menej a učitelia sa väčšinou venujú najmä svojim rodinám a oddychu. No ponuka, ktorá prišla ma zaujala. Bola to ponuka na Letnú školu moderných učiteľov. Keď som sa tak letmo pýtala v škole, či by niektorá učiteľka či učiteľ išli so mnou, väčšinou už mali leto zaplnené svojimi aktivitami. Ja som si však povedala, že to dám. Že sa chcem ísť nechať inšpirovať, stať sa znova „žiakom“. Povedala som si, že keď sa mi nebude páčiť, keďže tam nikoho nepoznám, tak v najhoršom zahrám, že som chorá a pôjdem domov. V sobotu po letnej škole som mala problém sa rozlúčiť. Bol to neskutočne inšpiratívny a príjemný týždeň, z ktorého čerpám dodnes. Na túto letnú školu nadväzujú ďalšie aktivity, ktoré, keď už začne niečo utíchať, znovu nabudia spomienky z leta a pridajú sa k nim ďalšie.

Zrazu ma Zuzka Molčánová zo spoločnosti Microsoft Slovakia oslovila, aby som sa zaradila do celosvetového programu MIEE (Microsoft Inovative Educator Expert). Ja a expert? A Microsoft? S obavami som sa do programu prihlásila, keďže som s technológiami iba začínala, ani v najmenšom som nedúfala, že to bude mať taký spád, ako malo. Pripravila som aktivitu, ktorá bola potrebná pre účasť v programe, a začala som komunikovať s učiteľmi naprieč Slovenskom a Českou Republikou, ktorí ma podporovali, usmerňovali a pomáhali mi. Jednoducho to vyšlo. Po troch, či štyroch mesiacoch som sa to dozvedela, že pôjdem na E2, teda celosvetovú konferenciu Educator Exchange. Strach ma začal oblievať. Bude moja aktivita dostatočne dobrá? Nespravím si hanbu, sebe, škole, Microsoft Slovakia? A čo moja angličtina, zvládnem to? Jednoducho mnoho otázok mi prúdilo hlavou. Jediné, čo ma zachraňovalo, boli ďalšie štyri učiteľky (Jarmila Janisková, Ľubica Bezeková, Zuzana Balušíková), ktoré boli vybrané spolu so mnou z celého Slovenska. Povzbudzovali sme sa, radili sme si v aktivitách, ktoré predchádzali konferencii. Náhle sme sa dozvedeli, že pani riaditeľka Ibolya Straussová z Kechneca bola ocenená ako jedna z troch v súťaži Mixathon, a jej cenou bolo, že sa zúčastní konferencie spolu s nami. Šestica bola zrazu kompletná. Tak neskutočne plodnú a podporujúcu diskusiu pred akciou som už dlho nezažila. Stále sme riešili, aké darčeky zoberieme na konferenciu, kto čo prinesie, ako budú vyzerať naše prezentačné materiály a stále sme sa podporovali. Strach začal opadať, keďže skupina učiteliek spolu fantasticky komunikovala.

Prišiel 6. marec 2016, cesta do Budapešti, kde sa konferencia konala, a stretnutie s ľuďmi, ktorí absolvovali cestu naprieč celým Slovenskom, od Košíc až po Bratislavu. Postupne sem prichádzalo 260 učiteľov z celého sveta. Po úvodných dňoch strávených nielen prehliadkou Budapešti, ale aj návštevou školy v Budapešti, rozhovorom s riaditeľkou tejto školy, ako aj po privítaní v XV. obvode v Budapešti vedúcou pre kultúrne podujatia, sme sa cítili dôležité, ako delegácia zo Slovenskej Republiky, ktorá bola veľmi príjemne prijatá. Po uvítacej večeri v pondelok večer prišli prednášky a inšpiratívne prezentácie priamo v centre diania na konferencii. Nové aktivity, ktoré môžeme robiť aj s našimi žiakmi v škole. Nové myšlienky, ktoré môžeme použiť s našimi žiakmi. Zrazu to, že som MIEE nabralo konkrétne črty. Už to nebola imaginárna skupina, ktorú nepoznám. Postupne sme sa spoznávali, rozprávali s učiteľmi z celého sveta. V stredu nás rozdelili do skupín. V mojej skupine nás bolo päť: ja zo Slovenska a učitelia z Austrálie, Rakúska, Saudskej Arábie a Malajzie. V podstate mix celého sveta. Pracovali sme na aktivite, ktorú sme dostali zadanú, spolu počas dňa, večera, ale aj noci. Rozprávali sme sa o problémoch, ktoré máme v škole so žiakmi, v školstve s ministerstvami a všetkom ostatnom, čo nás trápi. Je inšpiratívne, keď počujete, že problémy sú nielen na Slovensku. Každá krajina má svoje problémy a svojich učiteľov, ktorí sa napriek všetkému snažia posunúť ďalej. Po týždni plnom dojmov, pocitov, zábavy, informácií prišiel záverečný večer. Krásny priestor Národnej galérie v Budapešti sme si užívali. Mali sme pocit, že ako učitelia sme dôležití, že naša práca je dôležitá a užitočná. Začali sa vyhlasovať ocenenia. A tu počujem číslo našej skupiny. Je úžasné, keď stojíte na pódiu, všetci Vám tlieskajú a podávajú Vám ruky, gratulujú. MOJA PRÁCA MÁ ZMYSEL. Ale viete, čo je úžasné? To, že tento pocit mám aj u nás v škole. Keď vidím svojich kolegov ako pracujú často aj mimo svojho pracovného času. Ako sa tešia, keď sa im niečo nové podarí. Ten podporujúci pocit cítim aj od vedenia našej školy. Preto som sa aj do všetkého pustila, vedela som, že ma podporia a posunú našu školu ďalej. Zrazu máte pocit, že sa všetko dá, že ak sa chcete, môžete dokázať viac.

Toto je dôvod, prečo sa stať MIEExpertom. Poďte do toho aj vy.

Zdieľať článok:    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
    Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *