Môj prvý rok s Office 365

Keď mi pred rokom kolegynka navrhla byť Microsoft expert učiteľom, ostala som na ňu len s údivom pozerať: „Ja? Veď ja nie som informatička!“ Pozrela na mňa: „Skús to, aspoň sa dozvieš nové informácie, nové nápady!“

Tak som sa dala nahovoriť. Získať nové podnety v počítačových programoch je super vec. Od posledných školení už uplynulo pár rokov a sama som cítila, že by bolo potrebné posunúť sa dopredu, naučiť sa niečo nové.

Tak som dostala prístupové údaje a začala som sa oboznamovať s Office 365.

Mojou prvou úlohou bolo vytvoriť Sway a s jeho pomocou sa predstaviť. Otvorila som program …huuups ….kde zobrať fotky, ako posúvať strany … a zrazu som prišla na to, že vôbec nie je zložité vytvoriť Sway. Posťahovala som si fotky a materiál na úložisko One Drive … a už to išlo. Celkom intuitívne, bez veľkej námahy sa mi podarilo urobiť môj prvý Sway. A bola som na seba pyšná. Myslím, že môžem povedať, že každý, kto ovláda aspoň trochu prácu v Power Pointe, dokáže pracovať aj so Swayom.

Word, Excel, Power Point …. to bude pohodička. Až na to pochopiť, kedy sú online a offline. Teda to by som aj rozumela, ale ako fungujú tieto programy v týchto dvoch verziách. Niekto si povie , že je to samozrejmosť. Ale pochopte, ja nie som informatik! Mám síce aj technické vzdelanie, ale nie v počítačovej oblasti. Keď som počas vzdelávania pochopila aj rozdiel v  týchto dvoch verziách – paráda.

A prišli absolútne nové programíky – One Note, Forms. Zo začiatku som sa v nich pohybovala spôsobom  – bože, čo mám s tým robiť? … nebola som si istá, či to zvládnem. Ale postupne som si ich otestovala a už mám vytvorené vo One Note zošitky pre moje predmety a moje triedy. Na cudzí jazyk zakladám postupne slovníky s potrebnou slovnou zásobou a stručné gramatické prehľady. A už  len žiakom v príslušnej triede dať zdieľať. Alebo vytvoriť jednoduchý vedomostný alebo zábavný kvíz … je v podstate hračka.

A veľkou pomocou na zvládnutie Office 365 sú Microsoft expert učitelia. Vysvetľujú, ukazujú, ako pracujú s týmito programami a ako ich využívajú. Hneď je všetko jasnejšie a zrozumiteľnejšie. Každý z nás má svojho tútora, ktorý je našou spásou … veď veľa informácií mi ešte tento prvý rok „ušlo“ – jednoducho som to všetko nestíhala spracovať a precvičiť. A tiež záznamy zo všetkých webinárov sú neoceniteľnou pomôckou, kedykoľvek si ich môžem opakovane pozrieť a pripomenúť si, ako zvládnuť niektorý z programov.

Ďalšou kapitolkou bola bezpečnosť na internete. A to je teraz naozaj dôležitá vecička. Veď už len vedieť vytvoriť si bezpečné heslo je nielen pre nás dospelých, ale aj pre žiakov nevyhnutné.

Môj prvý rok s Microsoftom bol tak trochu chaotický, veľa informácií, veľa nových ľudí. A ani som nedokázala nič prevratné. Postupne si osvojujem všetky programy Office 365. Ale s určitosťou môžem povedať, že ich zvládne aj veľa našich ďalších kolegov. Budúci rok opäť posuniem svoje hranice.

Zdieľať článok:    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
    Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *