Streda 18:30 – začína moja hodinka

Upozornenie: Pokiaľ hľadáte na tejto stránke technické odporúčania, tipy a triky, tento článok nie je pre vás

Ak ste po predchádzajúcom upozornení neprešli na iný príspevok, mám pre vás dve otázky: Čo robíte pre svoj osobný rozvoj (len tak, pre seba, bez kreditov, pre svoj dobrý pocit)? Čo ste robili a čo plánujete robiť v stredu o 18:30?

Zdanlivo nesúvisiace otázky sa pre mňa a skupinu ďalších ľudí spájajú v jedinom bode: „microsofťáckych“ webinároch. Dozvedela som sa o nich už niekedy na jeseň 2016 a odvtedy sú pre mňa stredajšie podvečery vyhradené osobnému vzdelávaniu z pohodlia domova. Chcete sa pridať? Tak tu je stručný návod:

 1. Keďže spočiatku sa mi stávalo, že som sa spamätala neskoro a z pohodovej hodinky vznikol stres alebo neskoršie nadávanie, že som zabudla, osvedčil sa mi budík na telefóne nastavený, aby mi pripomenul webinár každý týždeň s polhodinovým predstihom. Takto mám čas urobiť si pohodlie, zapnúť notebook, prípadne si ho presťahovať do kuchyne, aby som nerušila zvyšok rodiny pri sledovaní životne dôležitého dokumentárneho seriálu. V pohode si môžem uvariť čajík, nachystať maškrtu na zobkanie počas sledovania nasledujúcich momentov, prípadne vykonať iné biologické potreby.
 2. Aspoň s desaťminútovým predstihom, keďže môj notebookový miláčik nemá rád, ak ho nútim pracovať prirýchlo – zásadne sa spomalí, prípadne zmodrie od zlosti – si do internetového prehliadača naťukám aka.ms/webinare. Našťastie stránka má jednoduchý názov, takže ani moja deravá hlava už nepotrebuje ťahák. Kým sa stránka načíta, pripravím si poznámkový blok a pero. Nepotrebujem ich vždy, ale občas sa oplatí mať ich pri sebe. Potvrdím prihlásenie do Skype for Business a už len sledujem, koľko ľudí je už pripojených, či je tu niekto známy – možno máme pár minútiek na pozdrav prostredníctvom chatu.
  Poznámka: Ak nemáte nainštalovaný Skype for Business, pokojne použite webovú službu.
 3. Okolo pol siedmej sa spravidla ozve hlas Zuzky Molčanovej, ktorá kontroluje kvalitu spojenia, privíta nás a odovzdáva slovo a obraz dnešnému prezentujúcemu. No dobre, občas je to ona sama, tak si ho neodovzdá, ale prezentujúci bývajú rôzni: od odborníkov z technickej oblasti až po úplne obyčajných používateľov, ktorí našli odvahu ukázať iným ľuďom, ako používajú technológie vo svojom živote.
 4. No a teraz prichádza ten čas, keď na hodinku až deväťdesiat minút môžete vypnúť odposluch zo zvyšku domácnosti s argumentom, že sa vzdelávate, a sledujete úžasné veci – napríklad vizualizáciu dát, použitie zošita OneNote pre triedy, informácie o tom, ako môže Office 365 zmeniť prácu učiteľov… Už sme toho videli a počuli veľmi veľa a kopu vecí pre nás ešte pripravujú. Počas sledovania môžete klásť otázky do chatu, prípadne, ak zistíte, že ste sa práve po 15 rokoch virtuálne streli so spolužiakom z vysokej školy, rýchlo si vymeniť kontakty či dohodnúť stretnutie (pozor, aby neprišlo ďalších 15 účastníkov webinára).
 5. Pred záverom dostanú účastníci priestor na otázky, takže naberte odvahu, zapnite mikrofón a pýtajte sa. Dúfajte pritom, že sa nerozšteká pes, ktorý sa už 10 minút pýta von, prípadne nerozplače batoľa, ktoré manžel/ka ukladá už hodinu spať.
 6. No a prichádza koniec webinára. Odložte maškrty, na ktoré ste pri sústredenom sledovaní úplne zabudli, v mikrovlnke si zohrejte vychladnutý čaj, ešte raz si prečítajte dve strany poznámok v bloku, ktorý ste vlastne vôbec nepotrebovali… a počkajte na zverejnenie záznamu, aby ste si ešte raz zopakovali tie super veci, čo ste sa dozvedeli.

Nuž, takto nejak vyzerajú moje stredy. Prosím známych, aby mi po 18:30 netelefonovali – mám webinár a veľmi sa naň teším. A viete čo? Teším sa aj na to, že budúcu stredu sa už možno ku účastníkom pripoja aj niektorí čitatelia tohto článku. Do webinárovania, priatelia!

Zdieľať článok:  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
  Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *