Ovládajte svoju myš ako profesionál. Skúste MS Mouse and Keyboard Center

Ak ste vlastníkom myši alebo klávesnice od spoločnosti Microsoft, môžete využívať veľké množstvo benefitov, ktoré tento hardvér ponúka v spojení s bezplatným softvérom Microsoft Mouse and Keyboard Center. Pokiaľ ju nevlastníte, tak dúfam, že tento článok vás presvedčí o výhodách jej kúpy.

Microsoft  hardvér má vo svete veľmi veľkú tradíciu. Nielen, že je to záruka kvality, ale aj dlhotrvajúcej špičkovej podpory. To isté platí aj pri myšiach a klávesniciach. Microsoft pre svojich zákazníkov pripravil doplnkový ovládací softvér Microsoft Mouse and Keyboard Center. Získať ho môžete z webu spoločnosti alebo cez notifikáciu v systéme, ktorá sa občas objaví, ak používate kompatibilné zariadenie. Inštalácia je veľmi rýchla a jednoduchá. Ak je pripojené kompatibilné zariadenie, hneď pri spustení sa na domovskej obrazovke programu objaví ilustračný obrázok zariadenia.

Microsoft Mouse and Keyboard Center slúži na prispôsobovanie správania myši alebo klávesnice a dokonca v rôznych podmienkach. Asi najpoužívanejšia vlastnosť je možnosť prideliť tlačidlu inú funkciu, ako je predkonfigurovaná. Pár verzii dozadu bolo možné nastaviť na ľubovoľné tlačidlo ľubovoľnú akciu. Kvôli riziku, že by ste si na ľavé tlačidlo myši nastavili niečo iné než kliknutie a následne nemohli ovládať počítač sa od tejto funkcie sčasti upustilo a ľavé s pravím tlačidlom myši ponúkajú iba svoju prípadne opačnú funkciu. Plný potenciál je možné využiť pri tlačení stredného tlačidla, teda kolieska myši, alebo doplnkových kláves.

Po zvolení tlačidla, ktorého správanie chceme prispôsobiť, sa zobrazí dlhý zoznam, ktorý obsahuje najčastejšie prednastavené funkcie. Ak nám žiadna z nich nevyhovuje, môžeme nastaviť vykonanie klávesovej skratky, alebo dokonca postupné stlačenie nami zvolených kláves (makro).

Microsoft Mouse and Keyboard Center chodí s dobou a výborne si rozumie s najnovším operačným systémom Windows 10. Medzi predpripravenými funkciami, ktoré sa môžu vykonať po stlačení tlačidla je možné nájsť napríklad príkazy pre ovládanie virtuálnych plôch ba dokonca hlasovej asistentky Cortana.

Mojou osobne najobľúbenejšou funkciou je vytváranie makier. Makro je zoznam po sebe idúcich príkazov (stlačení a uvoľnení kláves, ktoré sa vykonajú po stlačení zvoleného tlačidla. Pre vytvorenie makra slúži takzvaný makro editor. Jeho hlavnou časťou je veľké pole s názvom “Editor”, ktoré pokiaľ je v ňom kurzor, automaticky zachytáva každú stlačenú klávesu a automaticky ju vkladá s 10 ms odstupom. Výnimku tvoria špeciálne klávesy, ktoré je potrebné manuálne presunúť z ponuky pod editorom. Makro editor si poradí bez problémov aj s klávesovými skratkami, kedy sa vyžaduje presné ovládanie, kedy je klávesa stlačená a kedy uvoľnená. V tomto prípade stačí kliknúť na konkrétnu klávesu pravým tlačidlom myši a z ponuky vybrať možnosť “Split”. Niekedy sa môže stať, že používateľ potrebuje vykonať makro niekoľko krát za sebou, v tom prípade je k dispozícii prepínač “Repeat”, ktorý opakuje makro až do prerušenia opätovným stlačením tlačidla, ktoré makro spustilo.

Ak nechcete kvôli nejakej klávesovej skratke, ktorú aplikujete iba v jednom konkrétnom programe, mať po zvyšok času nevyužité tlačidlo, môžete si nastaviť funkciu, ktorá sa vykoná vtedy, ak sa aktívne okno vami zvoleného programu. Výbornou ukážkou môže byť nasledujúca situácia: Ak je aktívne okno prehliadača, doplnkové tlačidlá fungujú ako späť a dopredu. V programe MS Office Word slúžia pre posúvanie strán a pre ostatné programy presúvajú medzi virtuálnymi plochami. Funkcie, ktoré závisia od aktívnej aplikácie je možné špecifikovať v karte „app-specific settings“.

Na záver vám ešte prinášam najzaujímavejších vecí, ktoré je možné urobiť stlačením jedného tlačidla:

 • Otvoriť OneNote
 • Vytvoriť virtuálnu plochu
 • Prepínať medzi aktívnymi aplikáciami
 • Spustiť ľubovoľný cmd príkaz (cez makro)
 • Prepínať medzi virtuálnymi plochami
 • Zarovnať okno ku kraju displeja
 • Zavrieť, maximalizovať, minimalizovať aplikáciu
 • a veľa ďalších…

Ako je nastavená vaša Microsoft myš? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti a zaujímavé konfigurácie v komentároch.

 

Zdieľať článok:


  Som študentom gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha v Martine. Vo voľnom čase píšem články pre portál Fontech.sk a LepšíSpánok.sk. Baví ma informatika a fyzika. Veľmi rád behám a bicyklujem.


  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
  Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *