Mobilný multiplatformový vývoj v C#?

Čo je to mobilný multiplatformový vývoj?

Je to vývoj, v ktorom vyvíjate pre viaceré mobilné platformy (Android, iOS, WP) jedným zdielaným kódom, percento zdielaného kódu sa môže pri Xamarine blížiť až k 80%, zvyšný kód je už platformovo špecifický.

Xamarin je nástroj, ktorý od 24. februára 2016 vlastní Microsoft. Tento nástroj Vám pri vývoji šetrí čas a enegriu. Pred Xamarinom sa musel vývojár učiť 3 rôzne programovacie jazyky aby dokázal priniesť svoj produkt na 3 rôzne mobilné platformy a taktiež musel poznať 3 rôzne vývojové prostredia. Pre Android platformu to bola Java, pre iOS Objective C alebo Swift a pre mobilnú Windows platformu C#.

S príchodom nástroju Xamarin sa toto celé zjedndušuje a vývojárovi stačí ovládať len jazyk C# aby dokázal vytvoriť aplikáciu pre 3 platformy.

V roku 2015 mal Xamarin už cez 1 milón používateľov a jeho používateľnosť stále rastie.

Ako začať?

Prvé, čo bude treba je samotné IDE (integrated development enviroment). To môžete získať z hlavnej stránky Xamarinu pre Windows platformu vo forme rozšírenia pre Visual Studio alebo pre Mac platformu vo forme Xamarin Studia.

Poznámka:

S inštaláciou Xamarinu pre Visual Studio som mal trocha problém (Visual Studio som mal už nainštalované). Keď som stiahol inštalačný súbor z oficiálnej stránky Xamarinu tak vždy boli v inštalačnom logu rôzne errory. Tento proces som skúšal opakovať viackrát, ale vždy som narazil na ten istý problém. Nakoniec som sa rozhodnol odinštalovať celé Visual Studio a pri inštalácii Visual Studia vybrať aj multiplatformový vývoj (Xamarin). Potom to všetky potrebné položky zaškrtlo a nainštalovalo. Po inštalácii už Xamarin vo Visual Studiu čiastočne fungoval.

Toto je jedným z negatív Xamarinu – nespolahlivosť pri inštalácii. Ako som aj hľadal na viacerých fórach, tak toto je jeden z problémov, ktoré by mal Microsoft čo najskôr vyriešiť, pretože toto odrádza mnohých ľudí, čo by sa chceli Xamarinu venovať.

Aktuálne prebiehajú v Bratislave každý mesiac Xamarin dev meetupy, čo sú len krátke sessiony (cca 1h), kde o Xamarine rozprávajú ľudia, ktorí s ním aktívne pracujú a majú s ním veľa skúseností. Tu sa môžete popýtať na čokoľvek ohľadom Vašich problémov alebo nejasností.

Odporúčam sa zúčastniť aspoň raz na tomto evente a nabrať nové informácie o tomto zaujímavom nástroji, ktorého popularita bude stale rásť.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *