Hodina kódu 2016 v ZŠ Záhorácka 95

Hodina kódu? S viacerými žiakmi ako s mojou časťou triedy na hodine informatiky? Je to nutné? Nestačí sa iba zapojiť s časťou triedy na informatike?

Aj takéto otázky som si kládla keď som sa prvý krát pred rokom púšťala do tejto celosvetovej iniciatívy. Máme šťastie, že je vždy sa v komunite učiteľov na koho obrátiť s radou o pomoc alebo o inšpiráciu ku skúsenejším. A samozrejme máme tu aj priamo Microsoft a v nej ľudí, ktorí sa venujú školstvu a vzdelávaniu.

Takže ak som si chcela odpovedať na vyššie položené otázky pýtala som sa priamo ľudí, ktorí mali skúsenosť. Testovala som v škole nenápadne pripojenie so žiakmi, či to náš internet zvládne. A na moje prekvapenie skladačka sa začala skladať. S nápadom využiť naraz dve učebne behom jedného dňa tak, aby sa čo najmenej narušilo vyučovanie prišla Zuzka Molčanová, ktorá bola učiteľkou na základnej škole a inšpirovala ma svojou skúsenosťou.

Postup čo som potrebovala pripraviť:

  1. pripraviť učebne, skontrolovať zariadenia, či sú funkčné, či sa dokážu pripojiť na internet atď,
  2. inštruovať moju “dvojičku” učiteľku, ktorá to iste bude robiť v druhej PC učebni,
  3. vytvoriť zoznam tried, ktoré sa v daný deň zúčastnia aktivity (podľa môjho rozvrhu, tak aby sa čo najmenej muselo zastupovať),
  4. nájsť deň, kedy moja “dvojička” učí čo najmenej,
  5. vytvoriť plán a dať ho na schváliť vedeniu školy,
  6. triednym učiteľom oznámiť, ktorá trieda sa presunie do jednotlivých PC učební,
  7. už len počkať na daný deň a začať.

 

Už druhý krát sme sa s našimi žiakmi zapojili do tejto úžasnej celosvetovej iniciatívy Hodina kódu. 5. decembra 2016 sme boli jednou zo škôl, ktorá otvárala túto iniciatívu na Slovensku. Veľmi si toho ceníme. Napriek tomu sme sa nemohli zúčastniť v tento deň celej aktivity, keďže náš internet v škole to “nevydržal”. Ale zvládli sme to a žiaci si naprogramovali niekoľko hier, či už to bolo programovanie inšpirované  Minecraftom, Ľadovým kráľovstvom, alebo inými hrami, filmami a rozprávkami.

Deň na ktorý sme naplánovali našu tohtoročnú Hodinu kódu bol 6.12.2016 a ako to poznáte aj vy a ak aj u vás chodia mikulášske posádky viete, že vyučovanie je aj tak voľnejšie v tento deň. A preto si aj svätý Mikuláš programoval. 139 žiakov z 7. 8. a 9. ročníka sme rozdelili na dve skupiny a tieto sa rozdelili do dvoch PC učební. Každý žiak z tried, ktoré sa zúčastnili programoval aspoň jednu vyučovaciu hodinu.

Celú aktivitu sme riešili tak, aby sme čo najmenej narušili vyučovanie. Takže podľa môjho rozvrhu keďže učím druhý stupeň od 6. ročníka vyššie sme mohli naplánovať tak, aby sa čo najmenej zastupovalo. Naplánovali sme si to na deň, kde pani učiteľka, ktorá bola v druhej PC učebni mala čo najmenej hodín. Takže žiaci iba namiesto napríklad fyziky, či matematiky mali hodinu kódu. Niektorí žiaci takúto aktivitu zažili prvý krát iní druhý krát. Samozrejme, ako veľa škôl máme problém s pripojením. Ale vyriešili sme to tak, že sme si na hodine informatiky s najstaršími žiakmi prešli jednotlivé možnosti “hier” hodiny kódu, ktoré boli k dispozícii tak, aby to náš internet zvládol. Potom som vedela, na ktoré aktivity sa môžem spoľahnúť, že ich zvládneme. Na konci každej hodiny sme mali pripravené vytlačené certifikáty a každý žiak, ktorý sa aktívne zapojil ho získal. Žiaci mali radosť, nakoľko sa dozvedeli, že tento certifikát je celosvetový a všetci žiaci na celom Svete dostávajú tiež takýto certifikát ak sa zapojili do tejto iniciatívy.

Niekedy sme museli počkať, inokedy sme nestihli naprogramovať celú hru aj keď žiaci chceli. Áno opäť ten istý problém, pripojenie k internetu. Naša škola má šťastie, vďaka skvelej spolupráci p. riaditeľky, poslanca mestského zastupiteľstva a pánovi primátorovi mesta sa všetko mení k lepšiemu. Keďže práve títo ľudia, ktorí majú možnosť zmeniť to akým spôsobom sme pripojený do siete vidia, že sa u nás so žiakmi zapájame do aktivít, ktoré súvisia s pripojením, všetko sa mení. Optický kábel máme už v škole a postupne sa koordinuje pripojenie na optický internet.

My už pracujeme na Office 365 viac ako 1,5 roka s klasickým pripojením, ktoré má väčšina škôl a dá sa to. Povzbudzujem Vás, nevzdávajte sa ak sa “koliesko krúti” vydržte, bojujte, ukážte svojmu vedeniu školy a zriaďovateľovi čo všetko robíte a verte, že veci sa môžu zmeniť. Mne sa to na začiatku zdalo ako nemožne a už je to tu.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *