Ako nám Office 365 pomohol v škole

Pôsobím ako riaditeľka v Základnej škole v Korni a technológiu Office 365 sme nasadzovali v škole zhruba pred tromi rokmi, za podpory Microsoft – Partneri vo vzdelávaní. Cez tento článok by som sa s vami chcela podeliť o svoje skúsenosti a tipy.

V prvej fáze nám vytvorili mailové adresy pre všetkých pedagógov a žiakov školy na spoločnej školskej doméne „zskorna.edupage.org“. Vytvorili sme si tým tzv. intranet na odosielanie školskej pošty. Postupne som pridala pre učiteľov zdieľaný kalendár, kde majú nazdieľané všetky dôležité udalosti, termíny, porady, projekty na daný mesiac.

Potom sme začali používať online úložný priestor OneDrive for Business, kde máme uložený školský vzdelávací program, tematické plány, a iné dokumenty školy. Výhodou je, že k nim majú učitelia po prihlásení prístup aj z domu, administrátor ich môže online upravovať, alebo prideliť práva na editáciu aj iným užívateľom.

Po jesennej roadshow v Žiline sme objavili čaro Planneru ako veľmi dobrej aplikácie pri rozdeľovaní práce na projektoch. Administrátor pozve účastníkov, zadá im pozície a práva. Do Planneru sa môže vložiť excelovský alebo wordovský dokument, ktorý môžu viacerí užívatelia online upravovať alebo dopĺňať. Využili sme ho napríklad na decembrovú inventarizáciu školy. Máme v ňom uložené jednotlivé inventarizačné zoznamy po miestnostiach. V ďalšom formulári sme zadávali predmety na vyradenie. Kolegyne našli aj ďalšie využitie, napr. ako podklady ku mzdám pre naše CVČ – zapisujú si do spoločného formulára odučené hodiny v krúžkoch, teda deň a čas krúžku. Akýkoľvek dokument, ktorý potrebujeme vyplniť od viacerých kolegov, dáme do planneru priradíme užívateľov a učiteľom príde v pošte outlock správa, že sú zaradení v danej skupine. Po vyplnení stačí formulár len stiahnuť a vytlačiť.

 

Aplikácia SharePoint

·       Niečo ako zdieľaný priestor, mám ako riaditeľka celkový prehľad kto/čo a kedy doplnil

·       v Planneri a pod.

Na vyučovacie hodiny je výborne využiteľný OneNote online zošit, ktorý je možné vytvoriť pre jednotlivé predmety, nazdieľať žiakom. Učiteľ na hodine na počítači píše poznámky do one nete, žiakom premietne na tabuľu a na konci hodiny jedným klikom odošle priradeným žiakom. S touto aplikáciu sa postupne oboznamujeme.

Moja rada pre riaditeľov: celý Office 365 máte pre školy zdarma. Postupne vyskúšajte všetky aplikácie, veľmi Vám to uľahčí život pri Vašej manažérskej práci, taktiež aj Vaším zamestnancom a odbúra časť administratívy. 

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *