Učenie pomocou micro:bit-u

Ambíciou firmy BBC je inšpirovať mladých ľudí k tomu, aby sa stali kreatívnymi a rozvíjali kľúčové digitálne zručnosti vo vede a technike. V roku 2016 preto bezplatne poskytla každému dieťaťu približne vo veku 7 rokov v celom Spojenom kráľovstve Micro:bit.

Micro:bit má veľa funkcií a preto s ním deti môžu zažiť nespočetné množstvo zábavy. BBC mikro: bit je malý, cca 4 cm až 5 cm, kódovateľný prístroj, ktorý môže byť naprogramovaný tak, aby sa rozsvietil za použitia radu malých LED, môže detekovať pohyb, ovládať hry, prehrávať hudbu . Každý prvok je úplne programovateľný pomocou softvéru, ktorý je na webe mikrobit.org. Prístupný z počítača, tabletu alebo mobilného telefónu. S pc sa prepája pomocou micro USB a s tabletom a mobilom pomocou bluetooth.

Obsahuje:
25 červených led svietidiel
3 hmatové tlačidlá (dve programovateľné pre užívateľov, jedno pre resetovanie)
3 vstupné a výstupné krúžky pre prepojenie Micro:bitu so zariadeniami alebo snímačmi
pomocou krokosvorky alebo 4mm banánika
2 krúžky pre napájanie
1 detektor pohybu – akcelerometer
1 kompas- magnetometer

MICROBIT A PC

Na stránke microbit.org je možnosť vybrať si jazyk v ktorom chceme programovať Micro:bit. Blokovo, pythonom alebo javou. Nakoľko ja pracujem na krúžku so žiakmi 4 a 5 ročníka, pracujem s blokmi. Deti sa veľm rýchlo intuitívne zorientovali. Na vstupy využili tlačidlá A, B a šejkovanie – trasenie a ako výstup si dali vykresliť smajlíkov, srdiečka, pozdravy, svoje mená ale zahrali sa i s hudbou.

Pre starších sú tam i podmienky sa samozrejme fyzikálne využitie.

micro:bit, mobil a tablet

Ako prvé po stiahnutí aplikácie treba spárovať Micro:bit s telefónom cez Bluetooth. Treba podržať naraz tlačidlá A, B, RESET, a RESET následne uvoľniť. Odpísať kód z Micro:bitu do aplikácie. V aplikácii môžeme opäť vytvárať kódy pomocou blokov, alebo využiť flash. Menšie deti zaujal najmä flash. Z tabletu si žiaci poslali selfie skript na spárovaný microbit. Automaticky sa im spustil na tablete fotoaparát a po stlačení tlačidla na Micro:bite, ktorý teda fungoval ako diaľkový ovládač na vás prehovorí váš tablet: Fotím, povedz sýýýýr. Odfotí vás a povie: Všetko hotové 🙂 . Viete si predstaviť čo v danej chvíli medzi deti nastane? 🙂 Ďalšie flashko je funkcia, ktorá sa hodí, ak si nikdy neviete nájsť mobil. Po stlačení tlačidla na Micro:bite, na vás tablet zakričí: Hello, som tuuu. 🙂

 

micro:bit a Kodu

Po nainštalovaní KODU od verzie 1.4.84.0 a doinštalovaní mbed serial port driver v KODU pribudne nová dlaždica, ktoré umožňujú interakciu s Mikro: bitom.

 

S touto dlaždicou môžete ovládať napr. pohyb pomocou akcelerometra, skákať a strieľať s stlačení tlačidla, na displeji môže rolovať text a ešte oveľa viac. Ak KODU nebude chcieť reagovať po spustení hry, treba stlačiť tlačidlo reštart.

Využitie akcelerometra:

Nakláňaním Micro:bitu budeme riadiť KODU na nami zvolený smer. Pri skúšaní s deťmi sme však narazili na malinký problém a to zastaviť KODU, pretože deťom sa veľmi nedarilo udržať Micro:bit dokonale vyrovnaný.

Využitie tlačidiel A a B:

KODU môžeme naprogramovať na dve tlačidlá na prednej strane Mikro: bitu označené ako A a B. Najčastejšie ho deti využívajú na strieľanie.

Využitie led svietidiel:

Jednou z viacerých možností je, keď jedna z našich striel zasiahne nepriateľa, môžeme nechať rolovať text: zásah alebo skóre, prípadne pri zjedení jabĺčka nechať rolovať text: mňam. :-)

Verím, že si s Micro:bitom užijete minimálne toľko zábavy ako my.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *