Vzdialená administrácia

S rastúcim počtom počítačov sa nám sťažuje aj ich spravovanie. Existuje viacero možností ako na to. Medzi tie najjednoduchšie patrí Remote Desktop, ktorý je priamo zabudovaný vo Windows a je veľmi jednoduchý na používanie.

Povolenie vzdialeného pripojenia

Najprv musíme povoliť vzdialené pripojovanie na počítač. Pre povolenie vzdialeného pripojenia si otvoríme nabídku Štart a začneme písať ‚Vzdialená pracovná plocha‘. Medzi výsledkami vyhľadávania si vyberieme ‚Povoliť vzdialené…‘.

V dialógovom okne, ktoré sa nám otvorí, zaškrtneme povolenie vzdialeného pripojenia. Voliteľne môžeme aj určiť používateľov, ktorí sa smú na diaľku pripojiť.

 Ako sa pripojiť

Pre pripojenie si zase otvoríme nabídku Štart a začneme vyhľadávať: ‚Pripojenie vzdialenej pracovnej plochy‘.

Pre pripojenie potrebujeme názov počítača, ktorý zistíme v informáciách o systéme (klávesová skratka Windows + Pause/Break).

Druhou možnosťou ako zistiť názov počítača je použiť novšiu verziu nastavení (klávesová skratka Windows+I alebo v Štarte Nastavenia alebo Settings).

Okrem toho môže byť nutné zadať používateľské meno, ktorého konto chceme na danom počítači využívať. Potom klikneme na ‚Pripojiť‘ a zadáme heslo.

Možné problémy

  1. Názov počítača
    Môže sa stať, že sa nepodarí k počítaču pripojiť pomocou jeho názvu. V tomto prípade nám pomôže zistenie IP adresy daného počítača (napr. z routra alebo DHCP servera, ktorý prideľuje IP adresy) a jej následné použitie.
  2. Spánok/hibernácia
    Zabrániť spánku, počas ktorého sa nedá pripojiť k počítaču, je možné pomocou nastavenia napájania, kde vypneme automatické uspanie (prípadne hibernáciu).
    Okrem toho je možné v nastaveniach zariadení povoliť Wake-On-LAN, t.j. zobudenie počítača po sieti, vtedy je možné využiť napríklad router alebo externý program k prebudeniu počítača z režimu spánku.
Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *