Richard Gazdík: Ako mi pomohlo ŠTC v mojej kariére

Už na základnej škole ma informatika bavila viac ako ostatné predmety ale nevenoval som jej veľa voľného času. Viac som sa začal venovať informatike a informačným technológiám až na strednej škole ale poznatky a vedomosti nadobudnuté v škole mi nestačili a chcel som vedieť viac. Možno to poznáte, chcete sa niečo nové naučiť, ale kde nájsť tieto informácie? Tak som začal čítať články, pozerať rôzne videá a čítať IT literatúru. Týmto štúdiom som sa toho samozrejme veľa naučil, ale niečo tomu chýbalo.

Na jednej z prvých hodín informatiky v škole som sa rozprával s učiteľom na tému výuky informačných technológií. Práve pár dní dozadu bol na akcii organizovanou Microsoftom, kde bol program Študentského Trénerského Centra propagovaný, a tak mi odporučil, aby som sa zúčastnil výberov tohto programu.

Atmosféra na výberoch do Študentského Trénerského Centra bola napätá a kandidáti boli pod veľkým stresom. Ani ja som nebol výnimkou. Dodnes si pamätám na moju prvú prezentáciu pred vtedy ešte neznámymi ľuďmi, ale aj napriek vysokej nervozite som to zvládol. Nakoniec to dopadlo pozitívne a úspešne som sa stal súčasťou programu Študentského Trénerského Centra.

Medzi naše spoločné aktivity patria stretnutia Študentského Trénerského Centra, ktoré mám nesmierne rád. Stretávame sa ako skupina ľudí so spoločnými záujmami – IT, na každé stretnutie sú dohodnuté prezentácie o najaktuálnejších témach z oblasti IT. Pri prezentáciách máme možnosť neustále zlepšovať svoje prezentačné zručnosti pod vedením mentora, ktorý má s prezentovaním veľké skúsenosti. Naposledy som sa pridal k radu prezentujúcich, keď som si pre študentov pripravil prezentáciu na tému Blockchain.

Štúdium v programe pozostáva z troch častí. V prvej časti sme sa učili pracovať v programoch balíka Microsoft Office, ktoré sa používajú dennodenne a naučil som sa veľa funkcií tohto programu, o ktorých som si dovtedy nemyslel, že vôbec existujú.

V druhej časti programu sme sa venovali programovaniu v jazyku C#, ktorého ukončením bola výstupná práca v podobe naprogramovanej mini-hry. Nasledovali webináre (prednášky cez internet) o sieťach, serverových riešeniach, Microsoft Azure a o veľa ďalších zaujímavých veciach. Znalosti sme si vedeli skontrolovať v kurzoch pre danú oblasť, z ktorého sme ako výstup dostali certifikát o absolvovaní kurzu.

Posledné letné prázdniny som mal možnosť na štyri dni byť súčasťou korporácie Microsoft formou neplatenej stáže, ktorá nám bola umožnená v rámci pôsobenia v programe Študentské Trénerské Centrum. Pracovali sme ako jeden tím a darilo sa nám efektívne spracúvať úlohy, ktoré nám boli zadané. Dokonca sme počas jedného dňa stáže privítali Letný IT kemp, s ktorými sme mali hodinu programovania v Code Builderi, ktorý je súčasťou Minecraft for Education. Bola to výborná skúsenosť stať sa na chvíľu učiteľom.

Taktiež som sa zúčastnil akcie Microsoft Vzdelávame pre budúcnosť 2016 vo Zvolene a 2016 a 2017 v Žiline, kde som pomáhal s organizačnými záležitosťami, veľa sa toho naučil a stretol veľa zaujímavých ľudí.

Cez prázdniny organizovaná Letná škola bola nabitá atraktívnymi prezentáciami – napríklad o budúcnosti navigačných systémov alebo o tipoch pre fotografovanie.

Moje pôsobenie v Študentskom Trénerskom Centre ešte neskončilo. Študentom aktuálneho druhého ročníka Študentského Trénerského Centra robím lektora a jedného z prezentujúcich na tému sietí. Posúvam tak študentom vedomosti nadobudnuté v danej oblasti počas môjho štúdia.

A ako vlastne Študentské Trénerské Centrum prispelo k môjmu rozvoju? Získal som množstvo informácií, veľa nových vecí som sa naučil, spoznal som veľa zaujímavých ľudí, zlepšil som sa v prezentovaní, zlepšil som svoje  riadiace schopnosti v tíme a tiež som sa naučil posúvať informácie mladším. Dostal som príležitosti, ktoré sa naskytnú málokomu, za čo som veľmi vďačný.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *