Frederik Hrušovský: Ako mi pomohlo ŠTC v mojej kariére

Keď som vstupoval do tohto študentského programu, bol som plný odhodlania, no na druhej strane som veľmi nevedel, čo očakávať. Predsa len, nemáte každý deň možnosť vstúpiť do korporácie tak veľkej ako je Microsoft. Vtedy som bol ešte neskúsený tretiak „ITčkár“, ktorý sa bál verejného vystupovania, no vedel som, že nechcem byť len obyčajný študent a chcem robiť pre seba niečo viac. V ŠTC som videl veľkú príležitosť, čeliť svojmu strachu spolu s možnosťou získať nesmierne vzácne skúsenosti, vedomosti a v neposlednom rade kontakty v IT odbore.

Pohovor som teda zvládol a bol som úspešne prijatý. V ten deň som začal budovať svoju kariéru a začal myslieť „out-of-the-box“. Zapracoval som na svojich prezentačných zručnostiach, naučil som sa veľa nového o Microsoft produktoch, nových technológiách a princípoch práce v tíme. Väčšinu svojich súčasných profesionálnych zručností som získal vďaka ŠTC. Lektori kladú veľký dôraz hlavne na zlepšovanie soft skillov, a preto je tento program vhodný aj pre študentov alebo študentky, ktorí zatiaľ nedisponujú dostatočnými skúsenosťami. IT biznis nie je iba o programátoroch alebo vývojároch, čo si vlastne stále veľa ľudí myslí. Je potrebné daný produkt predať, promovať alebo poskytovať používateľskú podporu.

Toto všetko sa ale týka mojích zručností, no vďaka ŠTC som sa posunul aj po osobnostnej stránke. Vďaka dvom ľudom vo vedení, Zuzke a Jirkovi, som videl, na čom musím na sebe zapracovať. A že vydržať a byť cieľavedomý sa naozaj vyplatí. Ukázali nám toho skutočne veľa, niekedy sme si to určite nezaslúžili, no vydržali to s nami až do konca. Po úspešnom absolvovaní tohto študentského programu môžem spätne usúdiť, že to bolo moje najlepšie rozhodnutie, aké som mohol spraviť. Teraz som oveľa sebavedomejší človek, pripravený riešiť problémy a vykročiť zo svojej komfortnej zóny, aj keď sa mi zrovna dvakrát nechce.

ŠTC je komunita nielen o IT biznise, programovaní a učení sa soft skillov. Je to aj o ľuďoch, zábave a o nadšení pre danú vec. Počas roka máme veľa možností vďaka eventom, ktoré sa organizujú priamo pre nás, alebo sme prizvaní ako technická podpora. Vyvrcholenie každého ročníka je určite ŠTC Letná škola. V priebehu pár dní sme zažili veľké množstvo zábavy, nabrali nové skúsenosti a vďaka špičkovým lektorom aj nové množstvo informácií a vedomostí. Predposledný deň vždy dostaneme zadanie na projekt, ktorý musíme v priebehu noci spracovať a na druhý deň aj odprezentovať. Je to taký malý „hackathon“, vďaka ktorému sa naozaj veľa naučíme. A vypijeme veľa, veľa kávy ?. Ďalej máme možnosti sa zúčastňovať na rôznych edukačných prednáškach alebo konferencií, ako je napr. Konferencia vzdelávame pre budúcnosť, kde prezentujeme aj ŠTC a pomáhame s technickými záležitosťami. Stáž v Microsofte je asi najlepšia príležitosť ako na vlastnú kožu pozorovať korporátny život. Ja som ju využil a som spokojný. Počas trojdňovej stáže sme pracovali na svojich zadaniach a na chvíľku sme boli súčasťou firmy.

ŠTC som absolvoval úspešne. Po obhájení absolventskej práce sme boli slávnostne promovaní a každý z nás získal referenciu priamo od slovenského Microsoftu. Cennú komoditu, ktorá nám určite v budúcnosti pomôže pri hľadaní si svojej vysnenej práce.

ŠTC teda rozvíja každého silnú stránku a pridáva veľkú hodnotu. Hodnotu, s ktorou sa dá v budúcnosti pracovať a ktorá vás posunie dopredu. No bez vlastnej iniciatívy to samo nepôjde. Je na vás, ako sa s takouto možnosťou popasujete, no neskôr to bez individuálnej snahy nepôjde – preto je potreba pracovať na svojom osobnom rozvoji neustále.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *