Virtuálny ťahák učiteľa – júl 2018

Virtuálny ťahák učiteľa je náš nový formát, ktorý vám chceme pravidelne na mesačnej báze prinášať vo forme článkov na blogu Vzdelávame pre budúcnosť. Virtuálny ťahák učiteľa je jedno miesto, kde nájdete všetky potrebné informácie a novinky.

Nemusíte už hľadať a prezerať množstvo stránok a zdrojov, navštívte Virtuálny ťahák učiteľa a nájdete v ňom odkazy na stránky, kde si môžete prečítať viac o tom, čo zaujíma práve vás.

Článok je rozdelený na dve časti:

  • Novinky – stručný prehľad nových udalostí za konkrétny mesiac, oznámenia, informácie s odkazmi na články, kde sa môžete o danej téme dozvedieť viac
  • Čo pre vás pripravujeme? – priestor s informáciami, čo pre vás slovenský tím Microsoft vo vzdelávaní v najbližších mesiacoch pripravuje.

Čo je teda nové v mesiaci júl? Nech sa páči, použite svoj Virtuálny ťahák učiteľa.

Novinky

Mesiac júl sa niesol v znamení viacerých noviniek. No asi najväčšou z nich bolo oznámenie, že aplikácia Microsoft Teams je dostupná pre každého. S využitím vašej ľubovoľnej e-mailovej adresy, môžete vytvoriť priestor až pre 300 používateľov. O týchto novinkách si môžete prečítať viac v našom článku 4 letné Microsoft 365 novinky pre lepšiu spoluprácu. Vedeli ste, že aj Microsoft Teams majú svoju Windows 10 aplikáciu? Zatiaľ iba v pracovnej verzii, no určite vyskúšajte.

V tom istom článku sme vám tiež priniesli informáciu o dostupnosti aplikácie Microsoft Whiteboard pre každého s Windows 10 zariadením a čoskoro aj pre iOS zariadenia.

Chýba vám Movie Maker? A viete, že aplikácia Fotografie vo Windows 10 ponúka možnosť vytvárania efektných videí? Pozrite si toto 9 minútové video, ktoré vám predstaví ako importovať svoje videá, ako ich orezať, zoradiť, pridať hudbu či špeciálne efekty a ako výsledné video zdieľať napríklad na sociálnych sieťach. Funkcie tohto video editora nájdete aj na tejto stránke spoločnosti Microsoft.

Často sa stáva, že učitelia alebo žiaci hľadajú nástroj na nahrávanie obrazovky počítača. Samozrejme, môžete využiť rôzne nástroje avšak dnes by sme vám chceli dať do pozornosti herný panel, ktorý je súčasťou operačného systému Windows 10. Herný panel si spustíte stlačením kombinácie kláves windows logo + G a tam nájdete intuitívne tlačidlo s bodkou na nahrávanie. A je to 🙂

Ak vás zaujíma téma Mixed Reality, v mesiaci júl vyšiel pravidelný mesačný článok o novinkách práve v tejto oblasti.

Novinky v oblasti Office 365 sú už pravidelne publikované na YouToube kanáli Microsoft Office 365. K dispozícii je nielen moderované video, ale aj textový prepis na stiahnutie.

Pravidelná aktualizácia s novinkami v službe Power BI desktop je tiež k dispozícii na YouTube kanáli Microsoft Power BI.

OneDrive for business prichádza s novou funkcionalitou – Zobrazenie súborov, ktoré ste zdieľali. Môžete si napríklad zobraziť graf s denným alebo týždenným súhrnom návštevnosti. Zároveň je vylepšená a prehľdne pripravená karta pre ukončenie zdieľania.

Oznámená bola aj zmena adresy aplikácie Sway – najnovšie bude využívaná adresa sway.office.com a nahradí pôvodnú sway.com. Nemusíte mať žiadne obavy, všetky existujúce URL odkazy zostanú a budú automaticky presmerované na nové.

Ak učíte v škole programovanie, do pozornosti vám dávame článok Summer of MakeCode for kidsv ktorom nájdete dva konkrétne projekty s využitím platformy MakeCode. Vytvorte si svoje elektronické Micro:Zvieratko pomocou Micro:bit-u alebo Koleso šťastia.

Pre všetkých hráčov Minecraft: Education Edition dávame do pozornosti článok, ktorý rekapituluje všetky novinky vo Vodnej aktualizácii a článok s druhou fázou pridaných noviniek v tejto aktualizácii.

Nasledujúce dva články sú síce z júna, ale myslíme si, že vás môžu obohatiť. Komplexný prehľad noviniek vo vzdelávacom procese oznámených na konferencii ISTE 2018 nájdete v článku What’s New in EDUAk v škole používate OneNote Class alebo Staff zošity, článok s júnovými aktualizáciami vám podrobne predstaví ako migrovať zošity medzi učiteľmi, keď napríklad nejaký učiteľ odíde zo školy, ďalej ako priradiť rodičovský prístup do zošita v Microsoft Teams alebo nové nálepky vhodné pre oživenie vašich poznámok.

Na stránke education.microsoft.com sme pre vás pripravili slovenský kurz s názvom Azure vo vzdelávaní, v ktorom nájdete informácie ako začať s touto platformou. Za úspešné absolvovanie kurzu môžete získať certifikát, 500 bodov a aj odznak do svojho profilu.

Čo pre vás pripravujeme?

Už teraz pracujeme na prípravách 5. ročníka Konferencie Vzdelávame pre budúcnosť 2018. Preto si určite do kalendárov zaznačte termíny a miesta konferencie:

8. 10. 2018 – Žilina

9. 10. 2018 – Poprad

10. 10. 2018 – Košice

11. 10. 2018 – Levice

12. 10. 2018 – Bratislava

Tešíme sa na stretnutie s vami!

 

Tak čo hovoríte na tento nový formát s názvom Virtuálny ťahák učiteľa? Veríme, že takýto súhrn noviniek a prehľad toho, čo sa deje vám pomôže a ušetrí drahocenný čas. Vaša spätná väzba je pre nás dôležitá, preto budeme radi, ak nám napíšete komentár s nápadmi na vylepšenie. Ďakujeme.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Comments

  1. Ja sa už teším, určite sa niečo nové naučím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *