Virtuálny ťahák učiteľa – september 2018

Čo všetko sa udialo v mesiaci september? Komplexný prehľad zaujímavostí z oblasti Microsoft technológií Vám prinášame v našom novom formáte s názvom Virtuálny ťahák učiteľa. Novinky z minulého mesiaca nájdete v článku Virtuálny ťahák učiteľa – august 2018.

Novinky

Na konci augusta sa 5 slovenských študentiek a dvaja učitelia zúčastnili historicky prvého AI bootcampu v Aténach. Celý camp bol zameraný na umelú inteligenciu a o tom, čo všetko sa nové naučili si môžete prečítať v tomto článku a o tom ako celý camp prebiehal si pozrite v nasledujúcom videu.

Edu tím spoločnosti Microsoft pravidelne každý mesiac prináša videoprehľad noviniek s názvom What’s new in Microsoft EDU. 24 epizódu zameranú na imerznú čítačku a Microsoft Teams si môžete pozrieť nižšie a prepis nájdete aj na oficiálnom blogu.

Inšpiratívne príbehy pedagógov z celého sveta pravidelne na svojom blogu s názvom Daily Edventures publikuje viceprezident pre oblasť vzdelávania v spoločnosti Microsoft – Anthony Salcito. V septembri predstavil dve učiteľky: Barbara Zielonka a Stine Brynildsen, obe z Nórska.

Počas 24. až 28. septembra sa konala jedna z najväčších konferencií s názvom Microsoft Ignite, kde rôzne tímy spoločnosti Microsoft predstavili množstvo noviniek. V tomto ťaháku Vám ich postupne pri každom produkte predstavíme. Všetky ich nájdete na oficiálnej stránke MyIgnite (videá sú voľne dostupné!) a podrobne spísané si ich môžete prečítať v pdf knihe Book of NEWS. Na konferencii nesmel chýbať ani EDU tím a záznamy z ich prednášok si môžete spätne pozrieť.

Ak máte radi prehľad o všetkých novinkách, či o tom, čo sa pripravuje určite sledujte stránku Microsoft 365 Roadmap, kde nájdete po filtrácii podrobné informácie o jednotlivých produktoch v balíčku Microsoft 365 a to: Enterprise Mobility + Security, Office 365 a Windows 10. O desiatich nových spôsoboch efektívnej práce v modernom pracovnom prostredí napísal článok viceprezident pre produkt Microsoft 365 – Ron Markezich. Priblíži Vám viac o technológiách ako Microsoft Teams, Microsoft Search, Office či Azure. Správcovia sa iste potešia článku o tom ako a prečo zjednodušiť Vaše IT s Microsoft 365.

Pravidelnú mesačnú dávku noviniek v Office 365 si pozrite nižšie a nezabudnite si stiahnuť aj textový prepis.

6 tipov ako si uľahčiť zadávanie úloh v Microsoft Teams a uľahčiť si tak aj celý školský rok sa dozviete v tomto článku. Aké novinky boli oznámené na Microsoft Ignite? Prečítajte si ich v článku tímu Microsoft Teams. Záznamy z prednášok z tejto konferencie sú dostupné online na tejto stránke. Pozrite si aj novinky o synchronizácii skupín zabezpečenia s tímom a vyskúšajte si nové aplikácie Polly a POPin pre rýchle hlasovanie či dotazníky.

Elektronický poznámkový zošit OneNote ponúka rôzne skvelé funkcie pre učiteľov a študentov. Prečítajte si 10 tipov ako vytrieskať zo zošita najviac a určite vyskúšajte tento šesť týždňový bezplatný online kurz na OneNote zošit pre triedu, ktorý pripravila uznávaná MIE Expertka Marija Petreska.

Prečítajte si aj náš slovenský článok o novinkách vo Výučbových nástrojoch Microsoft.

Microsoft Forms prinášajú funkciu, ktorá Vám pomocou umelej inteligencie doplní odpovede k Vašej zadanej rovnici v otázke – tú správnu a aj možnosti na nesprávne.

Na konferencii Microsoft Ignite boli oznámené aj 4 novinky, ktoré prinášajú prvky umelej inteligencie do aplikácie Excel.

Využívate aplikáciu Outlook aj vo svojom mobile? Ak áno, určite si nenechajte ujsť článok o zabezpečení a správe Vašich správ. Klient Outlook priniesol aj novinky pre lepšie sústredenie a organizáciu správ. Dostupné sú vo verzii pre web, ale aj pre aplikáciu v operačnom systéme Windows. A aké novinky sa pripravujú?

Microsoft SharePoint tím v septembri nezaháľal a na Microsoft Ignite 2018 predstavil niekoľko noviniek pre lepšiu spoluprácu, novinky týkajúce sa bezpečnoasti a súladu pre administráciu dokumentov v Microsoft SharePoint a OneDrive, či ako vybudovať moderný intranet v Office 365. Zoznam všetkých prednášok z Microsoft Ignite nájdete v tomto článku. Pred touto konferenciou prišli aj ďalšie oznámenia:

Aplikácia Microsoft Flow taktiež prináša zaujímavé novinky a pozrite si aj podrobné návody z cyklu Flow of the week:

Aj PowerApps sa dočkali množstva vylepšení. Prečítajte si ich podrobný opis. Vyskúšajte si aj novú apku, ktorá Vás naučí ako vytvárať komponenty Microsoft Office a prečítajte si článok o predpripravených Office 365 obrazovkách. Správcovia ocenia vlastný správcovský dashboard.

A nezabudnime ani na pravidelné novinky PowerBi na ich Youtube kanáli.

Windows tím si pre Vás aj v mesiaci september pripravil nasledujúce tipy:

Zoznam všetkých prednášok z Microsoft Ignite nájdete v tomto článku.

Neprehliadnite ani články ako jednoduchšie rozbehať Ubuntu na virtuálnom stroji pomocou Hyper-V, či novinky integrácii Windows 10 s Robotic Operating System. Ako začať s ROS? Navštívte http://aka.ms/ros. Nový Windows Autopilot prináša užitočné funkcie pre jednoduchšiu a modernú správu zariadení.

Digitálne pero a jeho funkcie stále viac lákajú používateľov. Veď čo je lepšie ako rovno si písať rukou poznámky do počítača?

Čo pre Vás pripravujeme?

Celosvetovo sa pre pedgógov pripravujú tri udalosti. Online konferencia Hack the classoom, ktorá bude 27. októbra 2018 naživo prenášaná na Facebooku. Ako sa pripojiť?

13. a 14. novembra 2018 sa uskutoční celosvetový maratón v Skype s názvom Skype-a-thon, Zapojte sa aj vy.

Registrácia do nového ročníka Študentského trénerského centra Microsoft je otvorená do 23. novembra 2018. Odporučte tento program svojim stredoškolákom, registrácia je na stránke stc.microsoft.sk.

Od 3. do 9. decembra 2018 bude prebiehať celosvetová iniciatíva Hodina kódu, Zapojte sa aj Vy na www.hourofcode.com.

V dňoch 3. a 4. apríla 2019 sa uskutoční celosvetová konferencia Microsoft Education Exchange a to v európskej metropole Paríž. 3. apríla bude z tejto konferencie aj live stream, určite sa zapojte.

Hneď po konferencii Vzdelávame pre budúcnosť pre Vás pripravujeme Microsoft pre školstvo webináre, ktoré budú dostupné na tomto blogu.

 

Tak tento ťahák bol naozaj výživný. Veríme, že sme Vám uľahčili množstvo času pri hľadaní informácií. Tešíme sa o mesiac.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *