Virtuálny ťahák učiteľa – október 2018

Virtuálny ťahák učiteľa je mesačný formát, vďaka ktorému vám prinášame pravidelný prehľad noviniek a informácií spoločnosti Microsoft z oblasti školstva. Tentokrát sme pre vás pripravili informácie, ktoré boli vypublikované v mesiaci október. Novinky zo septembra si môžete pozrieť v predchádzajúcom článku Virtuálny ťahák učiteľa – september 2018.

Novinky

Jednoznačne najväčšou novinkou je préchod novej verzie balíka Office – Microsoft Office 2019 a novej aktualizácie operačného systému Windows 10 s názvom októbrová aktualizácia.

25. epizóda série What’s new in Microsoft EDU bola zameraná na tému dyslexie. Pozrite si nielen nahrávku ale aj 10 konkrétnych tipov na podporu vyučovania detí s dyslexiou. Určite si pozrite aj video riaditeľa spoločnosti Microsoft, ktorý sa zaviazal podporovať práve takéto deti.

Určite si pozrite aj 13 tipov pre učiteľov a študentov, ako začať s cloudovými technológiami.

Viceprezident pre oblasť vzdelávania v spoločnosti Microsoft – Anthony Salcito pravidelne na svojom blogu s názvom Daily Edventures predstavuje inšpiratívne príbehy pedagógov z celého sveta. V októbri predstavil 5 pedagógov: Gloria Enrique z Írska, Afke Dihkerman z Holandska, Olivier Dijkmans z Belgicka, Oscar Herrero zo Španielska a Jennifer Morgan z USA.

Ste fanúšikmi podcastov? Určite navštívte stránku s nahrávkami zo série MIE Expert Spotlight Series, kde nájdete zaujímavosti priamo od MIE Expertov. Okrem komunity inovatívnych učiteľov budujeme aj komunitu našich ukážkových škôl. Sme radi, že z 290 škôl okolo celého sveta, máme na Slovensku štyri školy tretieho tisícročia. Ich zoznam nájdete v článku, kde ich všetky oznámil Anthony Salcito.

Ak pracujete s deťmi s autizmom, určite si prečítajte o tom ako OneNote a Imerzná čítačka podporujú indivituálny a dostupný prístup a zároveň ako Výučbové nástroje môžu podporiť váš vyučovací proces. Pre učiteľov matematiky určite odporúčame článok, v ktorom sú ukážky využitia aplikácie OneNote, Teams či Výučbových nástrojov. O digitálnej transformácii na univerzitách bol vypublikovaný článok, ktorý pomôže nielen učiteľom, ale aj vedúcim pracovníkom.

Programovanie fyzických zariadení je v súčasnosti veľmi populárne. Či rozprávame o micro:bitoch alebo Ozobotoch. Do tejto skupinky ododnes patria aj zariadenia Sphero.

Aplikácie Office aj naďalej získavajú podporu AI – umelej inteligenice a prinášajú novinky týkajúce sa písaného textu, 3D funkcií, prepojenie pošty s úlohami a ďalšie iné. Nevynechajte ani článok o tom, ako vytvoriť pútavý obsah pomocou embedovaných 3D animovaných objektov, konvertovania písaného textu na tlačený alebo lepšiu podporu migrácie vašich dokumentov do cloudu. Nenechajte si ujsť ani pravidelné video o novinkách v Office 365 a stiahnite si aj textový prepis.

V aplikácii Microsoft Teams učitelia môžu vytvárať štyri druhy tímov. Jedným z nich je aj tím ako stvorený na spoluprácu v triede s názvom Hodina. Práve v tomto tíme nájdete automaticky zabudovaný Poznámkový zošit pre triedu. O tejto absolútnej synergii si určite prečítajte článok. Ak v škole chcete zaviesť digitálnu transformáciu, určite sa inšpirujte stratégiou Education Transformation Framework s podporou práve aplikácie Microsoft Teams. A aby toho nebolo málo, máme tu aj novinky – Kvízy v zadaniach, či rozšírenie Confluence Cloud Messaging.

Začínate s Microsoft Teams? Pozrite si prvú časť zo série, ktorá vás prevedie touto aplikáciou.

Aplikácia Outlook prináša nový podmienený prístup ku schránke. Majte prehľad, čo používatelia otvárajú a kde.

Microsoft SharePoint prináša novinky:

A na záver v tejto časti privítajme nový SharePoint Server 2019.

Aplikácia Flow prináša prehľad prezentácií z konferencie Microsoft Ignite 2018, tipy ako si opraviť nefungujúce flowy, novú platformu na analytiku pre správcov, či nový portál s lepšou navigáciou či dizajnom. Určite si vyskúšajte aj podrobné návody z cyklu Flow of the week:

Aplikácia PowerApps taktiež prináša prehľad online prezentácií z konferencie Microsoft Ignite 2018, či vylepšenú domovskú stránku s lepším prehľadom. Určite si pozrite stránku so sériou videí „Ako na to“ s PowerApps.

Tím PowerBI v októbri nezaháľal a pripravil sériu kratších videí:

Október je v tíme Windows v znamení príchodu novej aktualizácie tohto operačného systému s názvom októbrová aktualizácia. Prečítajte si, ako ju získať – stačí totižto iba klasicky aktualizovať váš počítač. Určite neprehliadnite informácie o nových funkciách pre lepšiu dostupnosť používateľom s rôznymi hendikepmi, či súpis noviniek v prehliadači Microsoft Edge. Pre fanúšikov IoT určite odporúčame článok, kde nájdete novinky práve pre podporu IoT vo Windows 10. Nová aktualizácia priniesla funkcie ako je aplikácia pre váš telefón, či časovú os na telefóne. Prečítajte si viac o týchto funkciách.

Pre všetkých používateľov Sticky Notes prinášame Windows tip. V prípade, že sa venujete dizajnu, poteší vás nový Fluent XAML Theme Editor, ktorý je v preview verzii. Od októbra je ukončená podpora TLS 1.0 a nahrádza ho TLS 1.1. Tento mesiac nezaľáhala ani snačka Surface, ktorá predstavila rad nových produktov ako je Surface Pro 6, Surface Laptop 2, Surface Studio 2 či Surface Headphones.

Čo je nové v Microsoft Edge po októbrovej aktualizácii? Prečítajte si.

Pre všetkých IT správcov prinášame sériu:

Ak hľadáte zaujímavý svet pre Minecraft: Education Edition, vyskúšajte svet s názvom „Into the Great Trench“, ktorý vytvorila študentka Madeline a vyhrala s ním súťaž Imaginormous Challenge. 29. septembra sa konala udalosť MINECON Earth, z ktorej prehľadný súpis informácii si môžete prečítať v tomto článku. Inšpirujte sa aj projektom, ktorý realizovali v meste Liverpool, či aktivitou týždňa plnou tekvíc.

Čo pre vás pripravujeme?

27. októbra sa uskutoční celosvetová online konferencia Hack the Classroom. Pozrite si upútavku.

13. a 14. novembra vás čaká veľký Skype maratón – Skype-a-thon. Pozrite si ako sa môžete zapojiť aj vy.

12. decembra sa uskutoční Microsoft Flow Online konferencia.

V dňoch 3. a 4. apríla 2019 sa uskutoční celosvetová konferencia Microsoft Education Exchange a to v európskej metropole Paríž. 3. apríla bude z tejto konferencie aj live stream, určite sa zapojte.

Opäť sme spustili Microsoft pre školstvo webináre, ktoré pre vás robíme už štvrtý školský rok. Tento rok každý týždeň publikujeme nahrané video a všetky videá sú dostupné na tomto blogu.

 

Veríme, že tento ťahák vám opäť vniesol prehľad do všetkých noviniek a vidíme sa o mesiac 🙂

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *