Záverečný projekt z programovania: Contact Manager

V druhom trimestri programu Študentského trénerského centra, sme sa učili programovať vo Visual Studiu, konkrétne C#. Primárne sme sa zaoberali tvorbou herného enginu (jadro hry) v konzole. Na konci tohto trimestra je potrebné vytvoriť nejaký program v prostredí Visual Studia.

Čo som si teda zvolil ako záverečnú prácu?

Na svoju záverečnú prácu z druhého trimestra sme si mohli zvoliť nejakú vlastnú prácu. Keďže som pracoval s programovacím jazykom C#, ktorý sme sa učili, tak som si vymyslel aplikáciu Contact Manager (Manažér Kontaktov).

Prečo som si zvolil Manažér Kontaktov, čo to obnáša?

Hoci viem, že už je takýchto programov veľa, veď napríklad funkcia Ľudia vo Windows 10, tak som si aspoň týmto programom chcel vyskúšať ako viem pracovať s Visual Studiom.

Môj projekt bude mať za úlohu udržiavať informácie o ľuďoch. Napríklad telefónne čísla, e-maily a kontakty na iné stránky. Týmto projektom by som sa chcel skôr viac zamerať na tvorbu UI (grafické prostredie), keďže ja radšej robím s pozadím/funkcionalitou aplikácií. Najväčším cieľom by bolo urobiť aplikáciu čo najviac užívateľsky prívetivú.

Ako si predstavujem takéto GIU?

V ľavej časti by boli vypísané všetky vložené kontakty. V tej modrej časti by som chcel mať Dodatočné informácie o človeku.

Tak ako som spomínal budem pracovať s Visual Studiom a na UI by som použil Visual C# konkrétne Windows Forms aplikácie.

Ako sa mi to nakoniec podarilo zrealizovať?

Tu si môžete prezrieť, ako sa mi podarilo zreplikovať môj nápad. Hoci pracovná plocha nie je dokonalá  a potrebuje ešte trošku redesign inak som s UI spokojný. Po kliknutí na Pridaj kontakt sa ukáže obrazovka, do ktorej si môžete pridať nový kontakt. Pri kliknutí na meno v liste sa ukážu jeho podrobnosti. Po kliknutí na meno v zozame vpravo sa ukážu podrobnosti o kontakte.

Po kliknutí na Uprav nad zoznamom kontaktov sa kontakt prepne do editačného módu. Tu sa dá jednoducho zmeniť meno, priezvisko, e-mail a číslo.

Aplikácia funguje, no čo na to hovoria ostatní?

Po úspešnom naprogramovaní aplikácie, je dôležité zohnať si spätnú väzbu. Preto som aplikáciu nahral na OneDrive a vytvoril som si Forms pre spätnú väzbu. Vo Forms je aj odkaz na stihnutie aplikácie, tak si môžete moju aplikáciu vyskúšať sami. Odkaz na Forms.

No a aké sú výsledky?

Ako môžete vidieť z grafu, viacerým používateľom sa nápad aplikácie páčil. Dokázali by si predstaviť aj dlhodobejšiu prácu s aplikáciou. Aplikácia fungovala väčšine používateľov bez problémov a vedeli sa v nej orientovať. Niektorí respondenti by si priali viac funkcií, ktoré sa môžu pridať v ďalších aktualizáciách. Celkovo ju brali ako ako jednoduchú na použitie, pačil sa im dizajn a aj celkový nápad aplikácie.

Pár slov na záver

Som veľmi rád, že som si vybral tento projekt, keďže radšej robím funkcionalitu, než UI. Týmto som si mohol vyskúsať, aké to je robiť grafické prostredie. Ďakujem všetkým, čo si našli čas a dali mi spätnú väzbu pre túto aplikáciu.

Odkaz na GIthub úložisko nájdete tu.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *