Záverečný projekt z programovania: The Notebook alebo Vaše poznámky elektronicky

The Notebook. Jednoduchý názov pre jednoduchý program, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou života každého zábudlivca alebo človeka, ktorý chce pracovať efektívne. Akákoľvek podobnosť názvu s romantickým filmom The Notebook (Zápisník jednej lásky)  je čisto náhodná.

Ako zostať organizovaný a nestratiť sa v kope povinností

Bežný človek je už v dnešných dňoch vystavený toľkému množstvu informácií, že je takmer nemožné si ich zapamätať. Preto ľudia siahajú čoraz viac po diároch, plánovačoch, poznámkových blokoch. Nastáva tu ale otázka :

Papier vs elektronika

Čo je lepšie? Klasický papierový diár / poznámkový blok alebo ten elektronický? Je síce pravda, že klasický papier sa vám nevybije a je takmer stále k dispozícii, no ak sa pozriete okolo seba, len zriedkavo uvidíte človeka bez smartfónu. Tým pádom nemusíte nosiť nič naviac, svoje poznámky máte stále po ruke.  A dokonca, s elektronickými dátami sa pracuje v mnohých ohľadoch lepšie. Či už ide o vyhľadávanie informácií, ich zoradenie alebo manipuláciu s nimi. Vo väčšine z týchto aspektov vedie elektronika pred papierom.

 

 

Ako to celé vzniklo

Tento program vzišiel ako výstup zadania druhého trimestra programu ŠTC 2018 na zhodnotenie našich programovacích zručností. Keďže sám patrím do zástupu už skôr spomenutých zábudlivcov, chcel som vytvoriť niečo, čo pomôže ako mne, tak aj ostatným. Niečo, čo sa dá použiť. Výsledkom týchto myšlienok bol nápad na vytvorenie vlastného poznámkového bloku v programovacom jazyku C#.

 

 

Funkcionalita

Tento poznámkový blok by až do ďalších rozšírení pracoval len s konzolou. Tým pádom sa o UI dá hovoriť len minimálne. Poďme sa na to pozrieť bližšie. Samotné poznámky, čiže trieda Note obsahuje štyri premenné : dátum, autor, nadpis a obsah. Trieda NotesManager obsahuje takmer všetky funkcie týkajúcej sa manipulácie so samotnými poznámkami, slúžiace napríklad na pridanie a odstránenie poznámky, nájdenie podľa autora alebo dátumu. V triede BinaryNotesSerializer derivujúcej z interface-u INotesSerializer môžeme nájsť funkcie na serializáciu, deserializáciu a taktiež šifrovanie a zabezpečenie poznámok pre zníženie rizika neoprávneného vstupu k súborom. Posledná trieda NotesApp slúži ako spojenie BinaryNotesSerializer a NotesManager triedy za účelom priameho použitia v spúšťacom programe. Na prvý pohľad nič zložité, avšak dá to zabrať. 

 

Hlavné Menu

 

Alter

Pridanie Poznámky

 

Zhrnutie

Pripravovaná aplikácia The Notebook bude slúžiť ako bežné poznámkové bloky alebo diáre len v elektronickom prevedení. Táto appka dokáže zefektívniť prácu s poznámkami a primerane dáta aj ochrániť. O ďalšom postupe Vás budem priebežne informovať a pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať na adam.dziacky@studentstc.sk. V prípade, že vás zaujíma kód a chcete vedieť, čo je pod pokrývkou, navštívte môj GitHub.

 

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *