Pomoc učiteľom a študentom pri prechode na dištančné vzdelávanie

Autor: Jared Spataro, viceprezident spoločnosti Microsoft pre spoločnosť 365

Za posledné dva týždne sme uverejnili sériu blogov zameraných na pomoc našim zákazníkom počas vypuknutia choroby COVID-19. V jednom z nich som zdieľal list od Lily Zhengovej, našej priateľky a spolupracovníčky v Šanghaji. List Lily obsahoval odporúčania, ktoré získala od zákazníkov v oblasti vzdelávania v Číne, ktorí sa vo februári na 100%  prešli na vzdelávanie na diaľku. Vzhľadom na predĺženie termínu sa tieto školy neváhali a rýchlo zmigrovali celé svoje učebné osnovy do online prostredia.  Keďže rozšírenie vírusu postihlo mnoho krajín na celom svete, rovnaké kroky budú musieť urobiť ďalšie vzdelávacie inštitúcie.

Chceme pomôcť. Moja kolegyňa Barbara Holzapfel a jej tím sa zameriavajú na vytváranie technológií pre školy a univerzity a medzi svojimi zákazníkmi majú množstvo pedagógov využívajúcich vzdelávanie na diaľku. Požiadala niektorých z týchto odborníkov, aby sa podelili o tipy na vzdelávanie na diaľku, ktoré zhromaždili v priebehu rokov. Od virtuálneho stretnutia študenta-učiteľa 1: 1 až po uvedenie hodín do života vo virtuálnej učebni. Je to množstvo užitočných rád pre akúkoľvek vzdelávaciu organizáciu, ktorá možno čoskoro bude musieť vyučovať online.

Zefektívnenie dištančného vzdelávania a zapojenie sa do programu Microsoft for Education

V týždňoch, keď ohnisko COVID-19 prvýkrát zasiahlo Čínu, naši zákazníci v oblasti vzdelávania v regióne urobili úžasné veci, aby udržali študentov v procese učenia sa, zatiaľ čo prechádzali na učenie na diaľku. Od inovácií v oblasti e-learningu až po podporovanie dobrej nálady študentov výzvami s fotografiami a varením, učitelia a študenti preukázali v tomto ťažkom období mimoriadnu odolnosť.

Keď krajiny na celom svete podnikajú kroky na zabránenie šíreniu vírusu, mnoho škôl a univerzít na celom svete presúva svoje triedy do online prostredia. Vyučovanie a učenie sa z domu je pre väčšinu študentov a pedagógov veľká zmena. Ako môžete skontrolovať, či sú študenti bez fyzickej učebne zapojení a či napredujú? Ako zostávajú pedagógovia a fakulty v spojení?

Chceme pomôcť pri prechode na učenie na diaľku, preto sme požiadali skúsených online pedagógov – vrátane Katolíckeho vzdelania zo Západnej Austrálie – Catholic Education Western Australia (CEWA)  a O´Dea High School tu v Seattli – aby sa podelili o tipy, ktoré získali počas rokov v oblasti dištančného vzdelávania.

Chceme však tiež urobiť viac. Microsoft Teams je bezplatne k dispozícii vzdelávacím inštitúciám prostredníctvom ponuky Office 365 A1. Okrem toho, keďže školy v USA, Taliansku, Japonsku a Južnej Kórei prechádzajú na vzdelávanie na diaľku, poskytujeme fakultám a zamestnancom šesťmesačné predplatné Office 365 A5. To im poskytne voľný prístup k live prenosom a zvukovým audiokonferenciám a pomáha im rozširovať ich dosah organizovaním stretnutí až pre 10 000 účastníkov ako aj pomáha zaistiť prístup aj pre študentov v oblastiach s malým internetovým pokrytím  poskytnutím informácií o telefonickom pripojení do verejnej telefónnej siete pre ich online kurzy.

Prechod do virtuálnej učebne

Keď sa školy rozhodnú presunúť výučbu do online  prostredia, Teams môžu poskytovať online učebňu, ktorá spája virtuálne face-to-face spojenia, úlohy, súbory a konverzácie do jednej platformy prístupnej na mobilnom zariadení, tablete, počítači alebo prehliadači.

Aby sme tento proces čo najviac uľahčili, vytvorili sme pre správcov škôl a IT príručku s najlepšími postupmi, ktorá umožňuje rýchle fungovanie. Ich študenti a zamestnanci tak môžu začať komunikovať na diaľku.

Po zavedení Teams majú pedagógovia a zamestnanci možnosť vytvárať si vlastné tímy v Teams, pridávať vybraných študentov, zdieľať hodiny, vytvárať úlohy, spolupracovať prakticky v reálnom čase, robiť klasifikácie a poskytovať prispôsobenú spätnú väzbu v jednom centre.

Niekoľko rýchlych tipov od odborných pedagógov, ktoré vám pomôžu začať:

 • Uskutočnite interaktívne diskusie so svojou triedou zdieľaním obrazovky, a povzbuďte študentov, aby kládli otázky pomocou funkcie rozhovoru.
 • Film môžete zobraziť zdieľaním systémového zvuku na schôdzke.
 • Počas hodiny môžete moderovať diskusiu v triede tak, že stlmíte študentov, urobíte z nich moderátorov alebo ich v prípade potreby odstránite zo stretnutia. Nakoniec si nahrajte vyučovaciu hodinu, aby si ju študenti mohli pozrieť vo svojom vlastnom čase.
 • Nahrajte si svoju hodinu v prípade, že sa niektorí študenti nemôžu pripojiť počas online prenosu.
 • Na hodnotenie môžete ľahko vytvárať a hodnotiť kvízy v tímoch pomocou aplikácie Microsoft Forms.
 • Dajte svojim študentom vedieť, aké sú vaše úradné hodiny a kedy vás môžu kontaktovať.
 • Povzbudzujte študentov, aby v Teams používali program Immersive Reader, ktorý im pomôže čítať správy a porozumieť správne úlohám, čo im umožní sledovať a prispievať.
 • Vytvorte zábavný kanál. Majte virtuálny vedecký trh alebo skupinu na čítanie poézie. Toto bude fungovať u študentov všetkých vekových kategórií.

Získanie podpory a tréningy pre pedagógov a zamestnancov

Chceme pomáhať pedagógom  praktickými príručkami, profesionálnym rozvojom a informáciami o postupoch, ktoré im pomôžu udržať pozornosť a motiváciu študentov a zapojiť ich do vzdelávania. Vytvorili sme sériu webinárov, ku ktorým môžu pedagógovia získať prístup, aby mohli začať pracovať v Teams, a zdroje v našom stredisku Microsoft Educator Center, ktoré pomôžu novým a existujúcim používateľom zaviesť ich do prevádzky a fungovať. Pozývame vás tiež do našej novovzniknutej komunity Remote Learning Community, kde pedagógovia, ktorí spúšťajú programy dištančného vzdelávania z celého sveta, zdieľajú osvedčené postupy a náš tím pre vzdelávanie organizácie Microsoft odpovedá na otázky v reálnom čase.

Prečítajte si o prispôsobení sa práci z domu.

Pomôžte študentom, aby sa zapojili

Motivovanie študentov a sústredené učenie mimo vyučovania môže byť výzvou, najmä pre tých, ktorí prvýkrát prechádzajú na vzdelávanie na diaľku. Vychovávatelia aj rodičia potrebujú podporu  svojich škôl, aby im pri tejto práci pomohli. Aby sme pomohli rodičom podporovať svoje deti, vytvorili sme pre študentov a rodičov Sprievodcu učením na diaľku. Pre pedagógov môžu nástroje ako Flipgrid, Skype v triede a Minecraft: Education Edition tiež pomôcť spestriť deň a komunikovať a demonštrovať učenie novými spôsobmi.

Ďalej uvádzame niekoľko tipov od pedagógov, ktorí pomohli vytvoriť zdravé a efektívne vzdelávacie prostredie, ktoré študentom umožňuje uspieť v tomto novom virtuálnom prostredí.

 • Zostaňte zdravý a nabitý: Učenie sa z domova môže byť pre študentov novou skúsenosťou. Povzbudzujte ich, aby si medzi lekciami odpočinuli, aby sa natiahli, hydratovali alebo jednoducho odpojili.
 • Zostaňte sústredený: Nájdite pokojné miesto, kde sa môžete zamerať na lekciu s minimálnymi rozptýleniami.
 • Zostaňte v spojení: Škola je dôležitá zo sociálneho hľadiska. Ak študenti nevidia svojich priateľov osobne každý deň, môže to byť pre nich ťažké. Pomôžte im prispôsobiť sa tejto novej realite tak, že ich povzbudíte, aby naplánovali online obed spolužiakov, aby zostali v kontakte. Ak sú chorí alebo sa nemôžu prihlásiť do triedy kvôli schôdzke, pripomeňte im, aby zmenili svoj stav alebo nastavili stavovú správu, aby si toho spolužiaci boli vedomí.
 • Motivujte svoju triedu: Použite Teams na povzbudenie radostných výziev počas celého týždňa vytvorením kanála zábavných aktivít. Napríklad usporiadajte súťaž na varenie a nechajte študentov, aby zdieľali svoje výtvory na kanáli. Oceňte svojich študentov tým, že uverejníte pochvalu na kanáli, čím inšpirujete viac študentov k účasti.
 • Oživte lekcie: Vytvorte interaktívnu lekciu tak, že počas online hodiny aktivujete interaktívnu tabuľu v Teams. Nechajte študentov, aby prišli k virtuálnej tabuli a vyriešili matematický problém alebo demonštrovali svoje umelecké zručnosti, ako keby to urobili vo skutočnej učebni.
 • Spojte sa so študentmi individuálne: Môže byť ťažké odhadnúť, ako sa darí študentom bez toho, aby ste ich osobne videli, preto je veľmi dôležité individuálne pripojenie. Počas chatu môžete komunikovať so študentmi 1: 1 a vytvoriť tak pre nich bezpečný priestor, aby sa opýtali svoje otázky a dostali ďalšiu pomoc, ktorú potrebujú.

Dúfam, že vám tieto tipy od našej komunity pedagógov pomôžu vytvoriť pútavé prostredie pre vzdelávanie na diaľku, vďaka ktorému môžu zostať v spojení študenti aj pedagógovia.

Uvedomujeme si, že orientácia v tomto novom spôsobe učenia predstavuje mnoho výziev, ktoré sú pre všetkých, ktorých sa to týka, nové. Náš tím je pripravený odpovedať na otázky týkajúce sa vzdelávania na diaľku v našej novej komunite pre vzdelávanie na diaľku. Dúfame, že vám pomôžeme uľahčiť tento prechod.

Tento príspevok si môžete prečítať aj na blogu Microsoft Slovensko a bol preložený z Microsoft Education.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *