Aká bola konferencia Zariadenia pre moderné vzdelávanie 2023

V dňoch 6. 7. a 8. februára 2023 slovenský Microsoft EDU tím cestoval opäť okolo celého Slovenska. Tým dôvodom bola konferencia Zariadenia pre moderné vzdelávanie 2023, ktorá sa konala v troch mestách: Košice, Žilina a Bratislava. Veľmi nás teší, že na tejto konferencii sa stretlo viac ako 200 učiteľov, správcov či riaditeľov škôl. Cieľom konferencie bolo zdieľanie najnovších trendov a technológií v oblasti vzdelávania.

Na konferencii ste mali možnosť vyskúšať si a dozvedieť sa o najnovšom portfóliu zariadení pre školy (notebooky, počítače, konvertibilné zariadenia, Teams Rooms Systémy), ktoré si pripravili naši partneri: Acer, BenQ, Dell, Lenovo a ViewSonic. Rada by som sa im na tomto mieste poďakovala za spoluprácu.

Z dielne spoločnosti Microsoft ste sa dozvedeli o aktuálnom portfóliu zariadení Microsoft Surface, podrobnejšie sme sa pozreli aj na správu zariadení a dát v škole pomocou cloudu a tiež to, ako by dnes mal vyzerať moderný IT správca.

Partneri vám predstavili portfólio svojich riešení pre školy a následne ste mali možnosť navštíviť stánky. Práve tam ste si mohli vyskúšať samotné zariadenia a naozaj nešetrili sme ich 🙂

Praktické scenáre

Prezentácie zariadení sme doplnili o zaujímavé scenáre ich využitia s pomocou Windows a Microsoft 365.

#1 Ako predĺžiť životnosť zariadenia v škole 

Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich životnosť zariadenia v škole je jeho správa a údržba. Správca IT by mal pravidelne aktualizovať softvér zariadenia, monitorovať jeho výkon a bezpečnosť, riešiť prípadné problémy alebo poruchy. Okrem toho by mal správca IT dbať na to, aby zariadenie bolo chránené pred extrémnymi teplotami, vlhkosťou, prachom alebo mechanickým poškodením. My sme na konferencii zariadenia hádzali na zem a polievali vodou 🙂 Lebo stane sa, že sa nechtiac vyleje káva, alebo zakopnete o nabíjací kábel a stiahnete zo stola aj notebook.

#2 Interaktívne vyučovanie na každom zariadení 

Existuje niekoľko spôsobov, ako si môžete nainštalovať a používať Microsoft aplikácie aj na operačnom systéme Android. Najjednoduchší je stiahnuť si ich priamo z obchodu Google Play Store a prihlásiť sa do nich pomocou svojho školského účtu. Takto budete mať prístup k všetkým materiálom a aj na tabletoch, tabuliach či mobiloch s operačným systémom Android môžete pracovať v Microsoft ekosystéme.

#3 Vyučovanie na jeden kábel: Moderná katedra

Dokovacia stanica pre notebooky je zariadenie, ktoré umožňuje pripojiť notebook k externým zariadeniam, ako sú monitor, klávesnica, myš, reproduktory alebo tlačiareň. Dokovacia stanica môže byť užitočná v škole z viacerých dôvodov:

  • môže zvýšiť produktivitu a pohodlie študentov a učiteľov tým, že im poskytne väčšiu pracovnú plochu a lepšiu ergonómiu
  • môže uľahčiť prenos dát a spoluprácu medzi rôznymi notebookmi a zariadeniami v triede alebo v knižnici
  • môže predĺžiť životnosť notebooku tým, že zníži opotrebenie batérie a konektorov.

Pomocou dokovacej stanice ušetríte množstvo času pred hodinou. Na katedre vás bude čakať iba jeden kábel, pomocou ktorého si pripojíte všetky periférne zariadenia.

Prečítajte si viac o Microsoft Surface Dock 2.

#4 Hybridné vzdelávanie budúcnosti 

Teams Rooms systémy sú riešenia pre hybridné schôdze, ktoré umožňujú zdieľať obsah a komunikovať s ľuďmi v miestnosti aj mimo nej. V škole môžu byť Teams Rooms systémy využité na podporu vzdelávania na diaľku, spoluprácu medzi študentmi a učiteľmi a zlepšenie zapojenia do vyučovania. Teams Rooms systémy ponúkajú rôzne funkcie, ako napríklad inteligentný zvuk a video, podpora viacerých obrazoviek a možnosti správy zariadení. O tom, ako môže vyzerať hybridná učebňa budúcnosti sme hovorili aj na jednom z našich webinárov, ktorého nahrávku si môžete pozrieť na našom YouTube kanáli.

#5 Prezentovanie ako z budúcnosti 

Bezdrôtový prenos obrazu v škole je možné využiť na zjednodušenie prezentácií a zdieľania obsahu medzi žiakmi a učiteľmi. Nie je potrebné používať káble ani redukcie na pripojenie zariadení k monitorom, projektorom alebo televízorom. Stačí mať bezdrôtové zariadenie, ktoré umožňujú pripojiť sa k displejom pomocou Wi-Fi siete. Takto je možné rýchlo a jednoducho prezentovať obraz a zvuk z notebookov, tabletov alebo smartfónov.

Prečítajte si viac o Microsoft 4K Wireless Display adaptéri.

Ďakujeme všetkým, ktorí na konferenciu prišli. Účastníci sa zhodli na tom, že moderné technológie a zariadenia ak sú správne používané a spravované, môžu byť veľkým prínosom pre vzdelávanie.

Tešíme sa na vás pri ďalších aktivitách a ak ste neboli, pozrite si ešte video z konferencie v Bratislave a nabudúce určite prídite 🙂

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *