Azure Pricing: Cenové plány

Microsoft Azure – cloudová platforma, ktorá ponúka veľa možností ukladania, spracovania a zdieľania dát. Viacerí z vás si už určite vyskúšali, aké je to vytvoriť si vlastný virtuálny počítač, vlastné úložisko dát, umelú inteligenciu a iné. No vedeli ste, koľko presne vás to vyjde, prípadne ako si nastaviť cenu podľa vašich požiadaviek? Práve na to sa dnes pozrieme.

Spôsob účtovania

Keď si vytvoríte a spustíte svoj vlastný virtuálny počítač. Microsoft vám stanoví na základe parametrov daného počítača (služby) cenu za hodinu. Zvyčajne sa táto cena pohybuje v niekoľkých jednotkách až desiatkach centov za hodinu. Túto konečnú cenu vidíte na poslednej strane nastavovania vašej služby, teda krátko pred jej vytvorením. Ako náhle daný počítač (službu) spustíte, začne sa Vám táto suma účtovať. Funguje to na podobnom princípe ako keď voláte. Napočítavajú sa vám sekundy, počas ktorých Váš počítač beží. Tieto sekundy sa na konci mesiaca spočítajú a prevedú na celé minúty. Pri prevode platí zaokrúhľovanie sekúnd.

Microsoft Azure: Ako si vytvoriť virtuálny počítač a bezpečne sa k nemu pripojiť cez Azure Bastion?

Napríklad ak si vytvárate počítač, Microsoft počíta s tým, že bude bežať celý mesiac v kuse, teda 732 hodín presne. Ak ale váš počítač reálne pôjde len 40 minút a 25 sekúnd za celý mesiac, tak vám po zaokrúhlení vyjde iba 40 minút. Mesačne tak zaplatíte iba za tieto minúty. Avšak nezabúdajte, že niektoré časti sa nedajú vypnúť. Napríklad také pevné disky musia stále uchovávať vaše dáta a preto budú bežať celý mesiac aj napriek tomu, že ste počítač využili len krátko. Táto cena je však iba zlomkom toho, koľko by stála prevádzka spusteného počítača celý mesiac.

Finančné plány

Microsoft Azure ponúka viacero plánov účtovania vašich služieb. Predstavte si to ako u mobilného operátora, kde sa rozhodujete, koľko dát miniete, koľko prevoláte a či máte už vlastný telefón. Podľa toho si potom nakombinujete cenu. Tak isto to funguje aj tu. Podľa toho, načo potrebujete danú službu využívať, ako dlho ju budete potrebovať a či máte k nej licenciu, si viete nastaviť ten najvýhodnejší plán pre vás.

Pay As You Go

Toto je najbežnejší spôsob platby za služby. Zároveň však platí, že aj najdrahší. Ak využívate už Microsoft Azure, tak ste s ním už určite pracovali. Je to štandardný plán, pri ktorom nemusíte riešiť, čo potrebujete, ako to potrebujete a na ako dlho to potrebujete. Jednoducho si pridáte svoju platobnú kartu, prípadne ako študent máte svoj kredit, a necháte si strhávať mesačne za služby, ktoré využívate. Keď sa ich rozhodnete zrušiť, jednoducho ich odstránite a viac za ne neplatíte. Tento plán sa oplatí najmä ak nepotrebujete aby služba bežala 24 hodín denne a neviete, ako dlho ju budete potrebovať.

Začíname s Microsoft Azure: Ako dostať $100, keď si študent?

Reserved Virtual Machine Instances

Ak plánujete používať počítač najmenej jeden rok, oplatí sa vám využiť tento plán. Viete si rezervovať nejaký určitý čas, počas ktorého vám bude bežať v rozmedzí jedného až 3 rokov. V podstate si rezervujete hardvér, ktorý potrebujete a Microsoft bude počítať s tým, že ho budete nasledujúce obdobie využívať. Takýmto spôsobom viete ušetriť až 72% nákladov potrebných na prevádzku.

Microsoft Vám vypočíta, koľko zaplatíte za danú službu a je na vás či ju zaplatíte naraz alebo budete platiť mesačne. Ak počas tohto obdobia zistíte, že službu už nepotrebujete, viete ju, samozrejme, za určitý poplatok, zrušiť.

Azure Hybrid Benefit

Ďalší z plánov sa dá využiť paralelne s ostatnými. Jedná sa o využitie toho, čo už vlastníte. Tento plán počíta s tým, že už máte kúpené licencie na softvér, ktorý chcete využívať na službe/počítači. Samotná cena virtuálneho počítača obyčajne obsahuje aj poplatok za Windows licenciu. Ak však už Windows licenciu máte, tento poplatok nemusíte platiť a použijete tú vlastnú. V kombinácii s predchádzajúcim plánom tak viete ušetriť až 80% nákladov oproti „Pay as you go“ možnosti.

Spot Pricing

Tento plán sa vám môže zdať až veľmi zaujímavý. V tomto pláne si dokonca vy poviete, koľko chcete platiť za hodinu. Neznie to úžasne? Poviem si, koľko za službu chcem platiť a za toľko ju dostanem. Má to však jeden malý problém. Môže sa stať, že sa vám služba nečakane vypne. Prečo? Pretože tento plán je stavaný na využívaní voľných kapacít dátových centier. V určitých časoch nie je dátové centrum veľmi vyťažené a má voľné kapacity. Tie môžete využiť práve vy a to veľmi lacno. Za toľko, koľko si poviete. Avšak, ako náhle dátová prevádzka, a tým vyťaženie dátového centra, vzrastie nad danú cenu, ktorú ste ochotný zaplatiť, Microsoft jednoducho váš virtuálny počítač vypne a zapne ho, až keď prevádzka zasa klesne pod danú hodnotu.

Takýto typ služby je veľmi lacný a dá sa využiť na experimenty, vývoj a testovanie. Ak vám teda nezáleží na tom, aby váš počítač bežal celý čas, viete sa dostať na veľmi peknú sumu. V porovnaní s „Pay as you go“ plánom viete ušetriť až 90% nákladov.

Dev/Test Pricing

Ak radi testujete, tak môžete využiť špeciálny typ cenového plánu určený práve na vývoj. Ten je o niečo lacnejší ako štandardný cenový plán. Ušetríte teda okolo 55%. Jediná podmienka na využitie tohto plánu je tá, že musíte mať aktívne predplatné Visual Studio, aby bolo jasné, že ste vývojár. Takúto službu ale nemôžete používať na nič iné, ako testovanie.

 

Cenové plány na cloudovej službe Microsoft Azure sú veľmi pestré a ak viete, čo potrebujete, dá sa cena prispôsobiť a v konečnom dôsledku zaplatíte menej, ako ste si mysleli. Viac informácií o tom, ako viete cenu ovplyvniť, zistíte aj na oficiálnej stránke.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *