Hlavné aspekty projektu – Imagine Cup Junior 2021

Povedzme, že si našiel tu správnu myšlienku, na základe ktorej by si mohol vypracovať svoj projekt. Ak si našiel problém, ktorý chceš riešiť, tak určite potrebuješ svoj nápad „zabaliť“ do konceptu a vytvoriť návrh riešenia. Nezabúdaj, že najlepšie sa pracuje v tíme a preto zapoj každého z tvojho tímu do procesu tvorenia konceptu.

Vybuduj svoj projekt za deň – Imagine Cup Junior 2021

Formovanie myšlienky

V tomto blogu si povieme niečo o tom, ako by si mal svoje myšlienky „upratať“ do pekného formátu. Nápadov na riešenie je veľa, no ty si musíš vybrať jeden, ktorý budeš rozvíjať a pochopíš jeho výhody a nevýhody. Nehľadaj myšlienku ktorá bude perfektná, nájdi radšej takú, ktorá ti je najviac blízka a zároveň má čo najväčší dopad. Keď budeš mať vybraného favorita, skús zodpovedať nanasledujúce otázky.

A: Pre koho prinesie tvoje riešenie najväčší úžitok?

Je dôležité vedieť pre koho bude tvoje riešenie slúžiť. K tomuto odporúčam vytvoriť si takzvané persóny. Persóny zastupujú skupiny ľudí s určitými vlastnosťami, ktorým tvoje riešenie bude pomáhať. Vytvor si aj ty svoju persónu, aby si mohol lepšie prispôsobiť svoj projekt.

B: Je riešenie tvojho problému realizovateľné?

Ak áno, podlož svoje tvrdenie prieskumom alebo štúdiou. Ak nenájdeš štúdiu, použi dáta z článkov na internete. Dávaj si alepozor na ich pravdivosť. Reálne dáta dokážu dať tvojmu projektu vierohodnosť.

C: Je tvoje riešenie jedinečné alebo inovatívne?

Samozrejme, nie je nutnosťou, aby bolo unikátne, no malo by sa odlišovať od tých, ktoré už existujú. V dnešnej dobe už je veľa vecívymyslených, preto odporúčam sústrediť sa na jeden konkrétny menší problém. Keď máš vyšpecifikovaný problém, dostávaš možnosť riešiť ho efektívnejšie, ako sa to robí momentálne. Inovatívnosť do tvojho riešenia môže priniesť práve umelá inteligencia.

D: Je tvoj problém lokálny alebo celosvetový?

Čím väčší dosah má tvoje riešenie, tým lepšie. Jednou z vecí, ktorou môžeš otestovať svoj nápad, je validácia myšlienky resp. problému, ktorý tvoj projekt rieši. Pýtaš sa, ako niečo také spraviť? Odpoveďou by mohol byť napríklad dotazník, v ktorom načrtneš problém spolu s tvojím riešením a rozpošleš ho rôznym ľuďom. Ide o to, aby si zistil či daný problém zasahuje viac ľudí v tvojom okolí.

Tvoj projekt by mal byť prístupný pre všetkých a primárne teda pre tvoju cieľovú skupinu. Mysli aj na to ako a kde plánuješ tvoje riešenie používať. Ak by napríklad slúžilo pre ľudí na dôchodku, určite by jeho použitie malo byť čo najjednoduchšie. Malo by byť dostupné pre každého a nemalo by nikoho obmedzovať. Je preto dôležité, aby si myslel aj na jeho bezpečnosť a spoľahlivosť.Ak si myslíš, že tvoje riešenie spĺňa všetky aspekty, tak doplň nasledujúce tvrdenia

  • Moje riešenie je férové pre každého, lebo…
  • Moje riešenie je spoľahlivé a bezpečné, lebo…
  • Moje riešenie nikoho neobmedzuje, lebo…
  • Moje riešenie rešpektuje súkromie druhých, lebo…
  • Moje riešenie je jednoduché na používanie, lebo…

Spoznaj svoj projekt do hĺbky – SWOT

Nezľakni sa názvu, nie je to nič zložité! SWOT alebo aj SWOT analýza je spôsob, ktorým dokážeš zistiť slabé a silné stránky tvojho projektu. Tvojim cieľom je obmedziť potencionálne hrozby a slabé stránky tvojho projektu, a naopak rozvíjať tie silné stránky. Základom analýzy je určiť si:

  1. Silné stránky = V čom je tvoj projekt jedinečný a čo je jeho najväčšia výhoda?
  2. Slabé stránky = Akú má tvoj projekt najväčšiu slabinu voči aktuálnemu riešeniu? Vieš tvoj koncept upraviť tak, aby sa jeho slabé stránky minimalizovali?
  3. Príležitosti = Ktorej oblasti by sa oplatilo venovať viac času? Aké udalosti a príležitosti v budúcnosti by si mohol využiť pre vylepšienie projektu a konkurencieschopnosti? Kde je ešte priestor na zlepšenie tvojho nápadu?
  4. Hrozby = Čo by tvoj projekt mohlo ohroziť? Čo na tvojom projekte by mohlo zlyhať vo vzťahu k používateľom alebo v rámci použitej technológie?

V tejto fáze už poznáš každé zákutie tvojho projektu a je na čase, aby si začal rozmýšľať nad tým, akoto celé bude fungovať. Sústreď sa na to, ako celý tento problém budeš riešiť. Netreba, aby si mal presné technické riešenie, no snaž sa identifikovať procesy, ktoré budeš musieť určite vykonať na to, aby si úspešne dosiahol svoj cieľ. Budeš potrebovať algoritmus, ktorý dokáže spracovať databázu obrázkov alebo aplikáciu, ktorá pomocou AI rozpoznáva hovorené slovo? Na to, ako zapracovať technické riešenie do tvojho projektu sa pozrieme v zajtrajšom príspevku. Vysvetlíme ti základné princípy umelej inteligencie a taktiež to, ako by si ich mohol zakomponovať do projektu. Ak si ešte nezačal, nevadí! Ešte stále stíhaš vypracovať svoj projekt aj s pomocou našich článkov. V prípade, že by ti niečo nebolo jasné, neváhaj nás kontaktovať. Nezabudni nás sledovať, aby ti neušla žiadna novinka zo sveta Microsoft technológií.

Prajeme veľa šťastia.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

and

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *