Prepojenie projektu s AI – Imagine Cup Junior 2021

Povedzme, že už máš vybratý problém, ktorý chceš v rámci tvojho projektu riešiť. V rámci tímu máte zozbierané nápady na to, ako chcete projekt realizovať. Ďalším krokom je využitie umelej inteligencie.  Dnes si povieme niečo o umelej inteligencii (AI) a o tom, ako ju začleniť do svojho projektu. Si pripravený? Ideme na to!

Hlavné aspekty projektu – Imagine Cup Junior 2021

AI pod pokrievkou

AI alebo ArtificialIntelligence(umelá inteligencia), je spôsob akým sa počítače pomocou algoritmov a programov snažia napodobniť ľudské myslenie a rozhodovanie. Využívaju sa napríklad takzvaný princíp rozhodovacích stromov (behavioraltrees), strojové učenie (machinelearning) či hlbkové učenie (deeplearning). Najlepším príkladom umelej inteligencie sú algoritmy, ktoré rozhodujú o tom, čo sa nachádza na obrázku. Ako sa však tento algoritmus rozhodne správne? Algoritmus musíme „naučiť“ na testovacích dátach, ktoré mu väčšinou musíme pripraviť vopred. Program sa na týchto testovacích dátach “natrénuje“ a upraví svoju štruktúru tak, aby vyhovovala vstupným dátam. 

Na tomto obrázku je ukážka tzv. neurónovej siete. Táto sieť je rozdelená na vrstvy. Na ľavej strane je vstup, kde dáme tejto sieti dáta. Na pravej strane je výstup, kde algoritmus poskytne výsledok – čo si táto sieť myslí, že je na vstupe. Čím viac dát vkladáme do nášho algoritmu, tým viac má možnosť “trénovať“ a vylepšovať sa. Učenie bude trvať nejaký čas. Čím dlhšie, tým lepšie. Na konci tohto „učenia“ programátori väčšinou nemajú poňatia, aká je výsledná konfigurácia vo vrstvách. 

Okrem programu na rozoznávanie obrázkov vieme ako príklad umelej inteligencie uviesť aj ďalšie algoritmy. Napríklad niektoré sa dokážu „počúvaním“ hudby naučiť skladať nové symfónie.  

Ak by si sa chcel o umelej inteligencii dozvedieť viac alebo si vyskúšať AI na vlastnej koži, pozrite si webinár o umelej inteligencii na našom YouTube kanále: cutt.ly/ovladni_ai.

Úvod do umelej inteligencie v Microsoft Azure

Prototypovanie

Tak a teraz máš predstavu o tom, ako funguje umelá inteligencia. Ako však nájsť ten správny spôsob nasadenia AI do svojho projektu? Nie je to ľahká úloha, ale pomáha nám systém prototypovania 

Princíp prototypovania je ukážka využitia AI na reálnom príklade. Celý procesprototypovania je rozdelené na štyri časti:

  1. Osobný prototyp
  2. Identifikovanie problému
  3. Predstavenie riešenia
  4. Výsledok

1. Osobný prototyp

Začneme najprv s osobným prototypom. Osobný prototyp nám hovorí o tom, kto bude náš produkt používať – kto ho bude využívať. Napríklad: Starý otec Ján and stará mama Mária. 

2. Identifikovanie problému

Ďalším krokom je identifikovanie problému. Pri tomto konkrétnom príklade by to mohlo byť napríklad toto: Starý otec Ján and stará mama Mária žijú vo veľkom meste. Majú veľa priateľov a veľkú rodinu. Občas zabúdajú na maličkosti, ako napríklad kedy brať svoje liekyči napríklad zabúdajú mená známych ľudí. Taktiež sa im občas stane, že zabudnú na narodeniny svojich vnúčat. Trochu sa za toto hanbia. Môžete im nejkakopomôcť? Tak a v tomto kroku sme úspešne identifikovali problém.  

Napadlo ťa, ako by sme starému otcovi a starej mame mohli pomôcť? Mne napadlo mnoho riešení, no málo z nich aktívne využilo AI. Jedným z takýchto riešení je vytvorenie virtuálneho vnuka. 

3. Predstavenie riešenia

Pozdrav Boba! Bob je virtuálny vnuk, ktorý bol vytvorený, aby pomohol Jánovi a Márii. V rámci tejto aplikácii (Bob) môžu použiť svoj mobilný fotoaparát, ktorý im pomôže identifikovať osoby. Taktiež im pripomenie čas, kedy si majú vziať svoje lieky, kedy majú ísť k lekárovi a podobne. Keďže majú Ján a Mária problémy s používaním klávesnice, tak je aplikácia vybavená veľkými tlačidlami a taktiež je možné ovládať Boba pomocou hlasu.  

Výsledok

Keď už máš vymyslené riešenie, tak poslednou vecou je aplikovať riešenie na problém a ukázať výsledok. Vo svojom projekte ukáž, že tvoje riešenie skutočne pomáha osobnému prototypu. 

S Bobovou pomocou sa Ján a Mária nemusia báť, že zabudnú meno niekoho, koho poznajú. Sú naozaj veľmi radi, že im Bob pomáha, pretože teraz sa cítia menej závislí na ostatných.  

Je potrebné ukázať, že tvoj projekt s použitím umelej inteligencie naozaj rieši stanovený problém. Prototypovanie je tvorivá činnosť a len zriedka sa stáva, že riešenie nájdeš na prvýkrát. Silne odporúčam prediskutovať vaše riešenie s niekým avyuž spätnú väzbu na vylepšenie projektu. Napríklad: „Páči sa mi nápad projektu…Predstavujem si, aby to pomohlo…“. Neboj sa osloviť aj rôzne vekové skupiny. Každá spätná väzba môže byť užitočnou. Nezabudni sa nevzdávať!  

Umelá inteligencia je veľmi zaujímavá a dokáže veľmi veľa vecí. Dúfam, že ti táto ukážka projektu pomohla pochopiť princíp prototypovania. Nabudúce ti povieme niečo o tom, ako zaujať porotu. Taktiež ti niečo povieme o etickom kódexe spoločnosti Microsoft a ako ho správne dodržať v tvojom projekte. Pomocou našich článkov si stále stíhaš vytvoriť a prihlásiť svoj projekt. V prípade, že by ti niečo nebolo jasné, neváhaj nás kontaktovať. 

Veľa šťastia! 

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

and

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *