Vybuduj svoj projekt za deň – Imagine Cup Junior 2021

Každý projekt v Imagine Cup Junior sa skladá z niekoľkých častí, ktoré budú hodnotené. Práve preto vznikla táto séria blogov, zameraná na to, aby každý vedel odštartovať a dotiahnuť do úspešného konca svoj projekt. Začiatok každého projektu sa však spája s jednou veľmi dôležitou úlohou. Pokiaľ ju správne uchopíte, tie ďalšie sa vám budú plniť omnoho jednoduchšie. Dnešný blog bude o identifikovaní problému, od ktorého sa následne bude odrážať celý váš projekt.

Ako vyzerá „dobrý “ výber problému? Táto otázka sa nedá zodpovedať úplne jednoznačne. Každý na ňu môže mať inú odpoveď, na základe našich priorít a presvedčení. Niekto rozmýšľa o globálnom otepľovaní, iný môže stavať na prvé miesto problémy týkajúce sa jeho lokálnej komunity. Možno už dlhšie rozmýšľate nad problémami, s ktorými sa v bežne stretávate, ktoré zatiaľ nikto nevyriešil, alebo sa nimi nikto nezaoberal. V tom prípade ste už teraz na polceste k určeniu vášho problému. Musíte ho však „zaradiť“ do jednej z 5 hlavných tém, ktoré spája spoločné posolstvo – AI for Good. Tieto témy sú:

AI for Humanitarian Action (AI pre humanitárnu pomoc)

Príležitosť zamyslieť sa nad problémami nielen rozvojových krajín po celom svete a komunitami pravidelne postihovanými prírodnými katastrofami, ale takisto aj niečím bližšie nás, nad lokálnymi problémami v našej krajine, v našej komunite.

Viac o AI for Humanitarian Action sa dozviete tu: https://www.microsoft.com/en-us/ai/ai-for-humanitarian-action

AI for Earth (AI pre planétu Zem)

Téma, ktorá je čoraz viac akútnejšia. Zem je pre nás zatiaľ jediné obývateľné miesto a preto hľadáme nové inovatívne spôsoby, ako ju zachrániť skôr, než na pomyselných hodinách odbije 12 a už nebude cesty späť.

Viac o AI for Earth sa dozviete tu: https://www.microsoft.com/en-us/ai/ai-for-earth

AI for Cultural Heritage (AI pre kultúrne dedičstvo)

Ľudia sú zvyknutí riešiť tie najaktuálnejšie problémy, avšak rovnako dôležité je poznať našu históriu a cestu, ktorou sme sa dopracovali do dnešného moderného sveta. Či už bola lemovaná chybami a úspechmi z minulosti, alebo zvykmi, tradíciami a pamiatkami, ktoré nám určujú našu identitu, existuje veľa oblastí, v ktorých vie AI zachovať naše odkazy pre ďalšie generácie.

Viac o AI for Cultural Heritage sa dozviete tu: https://www.microsoft.com/en-us/ai/ai-for-cultural-heritage

AI for Accessibility (AI pre zdravotne znevýhodnených)

Vďaka stále sa vyvíjajúcim technológiám sa rozdiely medzi nami čoraz viac zmenšujú a tak umožňujú zdravotne znevýhodneným ľuďom žiť svoj život naplno a prekonávať prekážky, ktoré im pripravil život. Umelá inteligencia je ďalším krokom k tomu, aby im uľahčila ich dennodenné aktivity.

Viac o AI for Accessibility sa dozviete tu: https://www.microsoft.com/en-us/ai/ai-for-accessibility

AI for Health (AI pre zdravie)

Umelá inteligencia značne dopomáha  v oblasti lekárskeho výskumu, či už čo sa týka prevencie, diagnostiky alebo liečby chorôb. Čím lepší je prístup a čim podrobnejšie sú údaje, tým presnejšie a lepšie výsledky dokážeme dosiahnuť a urobiť lepšie rozhodnutia.

Viac o AI for Health sa dozviete tu:  https://www.microsoft.com/en-us/ai/ai-for-health

Čo ďalej?

Dobre sa pozrite na každú z týchto oblastí a skúste si určiť tú, ktorá vás najviac zaujala. Čím osobnejšie vás daná oblasť zasahuje, tým lepšie sa vám na projekte bude pracovať.

Máte určenú tému? Super! Teraz je načase zmenšiť zorné pole a zamerať sa na konkrétny problém v danej oblasti. Nenechajte sa odradiť tým, ak vás problémy nenapadnú hneď. Zmeniť svet k lepšiemu je predsa náročná úloha a Newtonove pohybové zákony nás mimo iného učia, že každá akcia má rovnako silnú reakciu. To v tomto prípade znamená, koľko energie a úsilia vložíte do brainstormingu možných problémov a riešení, toľko sa vám vráti v podobe unikátnej príležitosti a skvelej témy na váš projekt.

Hľadanie inšpirácie

Zoberte si papier alebo tablet a začnite písať, čokoľvek vám príde na rozum. Nemusia to byť ani konkrétne myšlienky. Môžu to byť slová, celé vety alebo citát na ktorý ste si práve spomenuli. Pomôcť by vám mohla aj táto veta – „Je neakceptovateľné, aby v dnešnej dobe…“ Snažte sa doplniť vetu v súvislosti s vami zvolenou témou. Ak by som si vybral AI pre Zem, odpoveď by mohla znieť napríklad takto: „Je neakceptovateľné, aby v dnešnej dobe vymieralo toľko rozličných druhov zvierat“ alebo „Je neakceptovateľné, aby v dnešnej dobe nemali všetci ľudia prístup k pitnej vode“ v prípade témy AI pre humanitárnu pomoc.

Po dôkladnom rozmýšľaní by ste mali mať na papieri dostatok pojmov na to, aby ste si utvorili prehľad o dostupných problémoch, ktoré v rámci danej témy môžete riešiť. Pokojne si takýto brainstorming vypracujte aj v ostatných témach, pokiaľ si stále nie ste istí, ktorou cestou sa vyberiete. Pamätajte však na to, že čím unikátnejší a originálnejší problém identifikujete, tým lepšie pre vás. Je totiž veľmi veľká pravdepodobnosť, že všeobecné otázky už majú niekoľko možných riešení, na ktorých pracuje mnoho firiem. To pre vás znamená komplikovanejší rešerš, teda veľa mapovania trhu a všetkých už dostupných riešení, aby ste sa od nich odlíšili. Nehovorím, že je to nemožné, je to však rozhodne tá ťažšia cesta.

Pokiaľ stále nie ste spokojní s tým, čo máte pred sebou na papieri, urobte si prestávku, pustite si dokument o danej téme alebo robte niečo úplne iné. Veľmi inšpiratívna séria, ktorá sa dotýka daných je napríklad „Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates“ na Netflixe. Potom si k tomu sadnite ešte raz, povedzme večer alebo na ďalší deň. Zaručujem vám, že vás napadnú veci, na ktoré ste predtým ani len nepomysleli. Niekedy je potrebné spraviť si odstup a pozrieť sa na danú tému z inej perspektívy, aby ste odhalili tú „pravú“ tému, ktorá vás okamžite nadchne a hneď jej chcete venovať svoj čas. Pokiaľ sami zažijete tento „lightbulb moment“, tak vám gratulujem, práve ste urobili prvý, najdôležitejší krok k úspešnému projektu v rámci súťaže Imagine Cup Junior.

Ako objaviť neobyčajné riešenie

Teraz začína druhá časť. Treba objaviť možnú konkurenciu, nájsť riešenie problému, prepojiť ho s umelou inteligenciou a takisto ostatnými aspektami projektu. Na všetky tieto časti sa bližšie pozrieme v nasledujúcich blogoch. Dovtedy sa môžete začať zamýšľať nad možnými riešeniami vášho problému. Najdôležitejšie je podľa mňa nezobrať si hneď zo začiatku príliš veľké sústo. Jedna z 5 oblastí hodnotenia (Inovácia, Realizácia, Dosah, Prezentácia a Etika) je realizovateľnosť vášho projektu a pokiaľ máte v pláne napr. zdvojnásobiť populáciu zvierat na Zemi v priebehu 2 rokov, nebude to veľmi reálne. Preto si všeobecný problém ďalej zjednodušujte, zužujte možnosti až kým nenájdete tú správnu pri ktorej stále platí, čím originálnejšia, tým lepšia. Preto sa môžem namiesto všetkých zvierat na planéte kľudne zamerať na jeden konkrétny druh a to na konkrétnom mieste, čím sa moje šance na úspešné riešenie niekoľkonásobne zvýšia. O tom sa však oveľa viac dozviete už zajtra, pri našom blogu s názvom Aspekty projektu.

V prípade akýchkoľvek otázok k projektom nás neváhajte kontaktovať na sociálnych sieťach Microsoft Learn Student Ambassadors alebo sa zapojte do nášho newslettera na: stdnt.ms/icjnewsletter . V rámci newletteru získate pozvánku na súkromné konzultácie, na ktorých sa s nami môžete bližšie porozprávať o vašich projektoch.

Zdieľať článok:

Článok publikoval:

and

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou *